Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Yatırım Fonu Anlaşmasını Onayladı

Türkçe konuşan 5 Türk Cumhuriyetinin sermayesiyle kurulacak olan Türk Yatırım Fonu Anlaşması onaylandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Yatırım Fonu Anlaşmasını Onayladı
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararnameye göre Türk Yatırım Fonu Kuruluş Anlaşması onaylandı. Anlaşmanın onaylanmasına 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. ve 3. maddeleri gereğince karar verildiği belirtildi.

Türk Yatırım Fonu’nun sermayesi Azerbaycan Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkiye olmak üzere 5 devlet tarafından karşılanacak.

Yapılan açıklamada, kurucu üyelerin 3 Ekim 2009 tarihli Türkçe Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi Kuruluşuna İlişkin Nahçıvan Anlaşması ile kurulan Türkçe Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi üyeleri sıfatıyla yer alacağı belirtildi.

Türk Yatırım Fonu Resmi Gazete
Kaynak: Resmi Gazete

Fonun amacının bölge içi ticareti genişletme ve ekonomik faaliyetleri destekleme yoluyla TDT Katılımcı Devletlerin ekonomik kalkınmasına katkı sunmak olduğu açıklandı.

Özellikle mikro, küçük ve orta büyüklükteki girişimlerin projelerinin finanse edilmesi, ulaştırma ve lojistik zincirlerinin, depolama ve üretim kapasitelerinin genişletilmesinin desteklenmesi, kamu özel işbirliği dahil olmak üzere fiziksel ve dijital altyapının kurulmasının ve modernizasyonunun desteklenmesi amaçlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Fonun kayıtlı sermaye stoku 500 milyon dolar olarak belirlendi. Her birinin 50 bin dolar nominal değere sahip, 10 bin eşit hisseye bölündüğü açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.