Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahıl Koridorunun Nasıl Açıldığını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın gündeminde göçmenler ve tahıl koridoru konuları vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahıl Koridorunun Nasıl Açıldığını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ‘Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda konuştu. Erdoğan günümüz dünyasında en çok tartışılan hususların başında insan haklarının geldiğini belirtti.

Suriye’den Filistin’e, Yemen’den Arakan’a kadar dünyanın birçok yerinde insan haklarını hiçe sayan ağır ihlallerin yenilerinin geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında COVID-19 salgını, mülteci meselesi bu acı gerçeğin en çarpıcı örnekleri olarak görüldüğünü vurguladı.

Erdoğan: Göçmen Sorunu Görmezden Geliniyor

Göçmenlere yönelik nefret suçların görmezden gelindiğini, gelişmiş diye ifade edilen ülkelerin salgın döneminde kendilerini korumak adına sergiledikleri bencilliklerini bugün utançla hatırladıklarını söyledi.

Yaşam hakkına kasteden eli kanlı canilerin sığınmacı kisvesiyle korunduğunu belirten Erdoğan, “Bugün NATO’da, Avrupa Konseyinde veya BM çatısı altında beraber olduğumuz bazı ülkeler, Türk adaletinden kaçan haydutların sığınağı haline dönüşmüştür. Türkiye’nin terörle mücadelesine şaşı bakanlar gerçeği görecek.” açıklamasında bulundu.

Bugüne kadar kadar 550 bin sığınmacının Suriye’ye geri döndüğünü, ve diplomatik temaslar ile bu sayının daha da artacağını sözlerine ekledi.

Şimdi Kayıt Olun

Tahıl Koridoru Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile beraber tahıl koridorunun oluşturulma sürecinin nasıl olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Karadeniz üzerinden tahıl koridorunu ve esir takası anlaşmasını hayata geçirerek gıda ve enerji krizinin çözümüne katkı sağladıklarını söyledi.

Konuyla ilgili durumu anlatan Erdoğan, “Putin’in ‘Biz tahılı göndeririz. Sizler de bunun nakliyesini yapıyorsunuz. Ama durumu iyi olan Avrupa ülkelerine değil, az gelişmiş Afrika ülkelerine gönderelim’ teklifini ben de kabul ettim. Biz de buna ‘varız’ dedik. Süreci böylece başlattık.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın