Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa’ya Gitmeye Başlayan Mülteciler Milyonları Bulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’ya giden Suriyeli sayısının 100 bini aştığını belirterek, artık tek taraflı fedakarlığın bittiğini ve herkesin bu yükten payını alması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa’ya Gitmeye Başlayan Mülteciler Milyonları Bulacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Perşembe günü İdlib’de rejim güçleri tarafından düzenlenen saldırıda 36 vatan evladını şehit verdik. Aynı gece Türkiye’ye sığınan göçmenler için Avrupa kapılarının açıldığı ve artık gitmelerine engel olunmayacağı bildirildi.

Haberi alan mülteciler hızla Yunanistan sınırına akın etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısının 117 bin 677 olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise mülteci konusunda artık Türkiye’nin tek taraflı fedakarlık döneminin bittiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci sorununda bundan sonra herkesin bu yükten payını alacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mülteci SorunuDaha önceden yaptığı açıklamaları hatırlatan Erdoğan, “Bize ne diyorlar; Kapıları açmayın. Ben ne dedim, Bizimle yük paylaşımına girmezseniz bu kapıları açarız. Bizim şaka yaptığımızı sandılar. O iş bitti. Şimdi Batı hesap verecek.” Şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yıllardır Suriye’de güvenli bölgeler oluşturmak ve göçmenlere iskan sağlamak için uğraştığını fakat hiçbir Avrupa ülkesinin buna yanaşmadığını belirtti. Şu anda Avrupa’ya gidenlerin 100 bini geçtiğini ve bu sayısının milyonları bulacağını aktardı.

Almanya, Rusya ve Bulgaristan’la mülteci konusunun görüşülmeye devam edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Ya bu insanları kendi topraklarında onurlu bir hayata kavuşturacağız ya da herkes bu yükten payına düşeni alacak. Artık tek taraflı fedakarlık dönemi bitti.” diyerek net bir dil kullandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin bugüne kadar Rusya veya İran’ı doğrudan hedef almadığını, sadece askerlerimizin kanını döken rejim unsurlarını imha ettiğini açıkladı. İdlib’de meselenin sulh yoluyla çözülmesini istediklerini, diplomasi kanallarıyla sağlanması için uğraştıklarını fakat niyetlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. Daha önce yapılan Fırat, Barış Pınarı, Zeytin Dalı harekatlarında olduğu gibi Bahar Kalkanı harekatının da aynı amaçla başlatıldığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.