Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Seçim Kararını İmzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim kararnamesini imzaladı. Türkiye, 14 Mayıs'ta seçime gidiyor!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Seçim Kararını İmzaladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, herkesin merakla beklediği kararı açıkladı. Konuşmasına “Biraz önce anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetki ile 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum.” sözleriyle başlayan Erdoğan, Türkiye’nin 14 Mayıs 2023‘te sandığa gideceğini resmen açıklamış oldu.

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağını ve hemen ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 2 aylık seçim takvimini başlatacağını söyledi. Seçimlerin tarihinin 14 Mayıs olarak güncellenmesi kararının çok önce alındığını, bunun sebeplerinden birinin 18 Haziran’da yapılacak olan üniversite sınav takvimiyle çakışması olduğunu belirtti.

Bunun yanında hac dönemine denk gelmesi, seçimlerden hemen önce ilk ve orta dereceli okulların tatile girecek olması gibi faktörlerin de kararlarını etkilediğini açıkladı.

6 Şubat Depremleri Seçimi Gündemden Çıkardı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Ardından deprem felaketine dair konuşan Erdoğan, 6 Şubat’ta art arda yaşanan iki büyük depremin seçim tarihi tartışmalarını gündemden çıkardığını söyledi.

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Adana ve Elazığ illerinde can ve mal kayıpları olduğunu, 14 milyon vatandaşın doğrudan etkilendiğini ve bu depremlerde 47 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Felaketin ilk anından itibaren depremzede vatandaşların yanlarında olduklarını söyleyen Erdoğan, ilk etapta bir yıl içinde 244 bin konut ve 75 bin köy evinden oluşan 319 bin haneyi tamamlayarak hemen hak sahiplerine teslim etmeyi amaçladıklarını anlatarak konuşmasına şu sözlerle devam etti:

  • Deprem etkilerinin üstesinden gelerek, bölgeyi, ülkemizi normalleştirmenin yolu, güçlü siyasi iradece alınacak kararların dirayetle uygulanmasından geçiyor.
  • Ülkenin bir bölümü can kayıplarıyla feryat ederken bir kesimin siyasi hesapları uğruna sergilediği aymazlığın faturasını milletin sırtına yükleyemeyiz.
  • Türkiye’nin ne vakit kaybına ne dikkat dağınıklığına ne de enerjisini gereksiz yere harcamaya tahammülü vardır.
  • Seçim sürecinde gündemimiz yine depremzedelerin yaralarının sarılması ile bu felaketin ekonomik ve sosyal zararlarının telafisi çalışmalarından oluşacak.
  • Depremzedelerin yaralarını sarmak, felaketin tüm izlerini silmek, üretimi ve istihdamı yükseltmek için ülkemizin seçim gündemini geride bırakması şarttır.
  • Partimize adaylık başvurusu yapacak herkes önce, belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatıracaktır.
  • Türkiye, 6 Şubat depremlerinin yol açtığı yıkıntıları kaldırmadan, ekonomik, sosyal ve psikolojik kayıplarını telafi etmeden geleceğine güvenle bakamaz.
  • 14 Mayıs süreci, kısır siyasi çekişmelerin, yalan, iftira kampanyalarının mecrası haline dönüştürülürse, 85 milyon insanımız önünde vebale gireriz.
  • Türkiye için hemen şimdi, diyerek 14 Mayıs’ı, 6 Şubat yıkımının izlerini silecek hayırlı bir yarışa dönüştürmek istiyoruz.
  • Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak bizimle yarışacak ve TBMM’de temsil için mücadele edecek herkesten bu samimi çağrımıza destek bekliyoruz.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın