Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile Görüştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza  töreni sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel meselelerin kapsamlı şekilde ele alındığını kaydetti.

Türkiye Pakistan yüksek düzeyli iş birliği toplantısını Eylül ayında Pakistan’da gerçekleştirileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan ile savunma sanayi alanında gerçekleştirilen projelerden bahsederek, “İkisi Pakistan’da ikisi ülkemizde inşa edilen gemiler birer birer tamamlanıyor. Hedefimiz 5 milyar dolardır.” diye konuştu.

Erdoğan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar doları geçtiğini ifade etti. FETÖ ile mücadelede verdiği destek için Pakistan’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde artan terör saldırılarından şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan insanlığın ortak düşmanı olan terörizme karşı Pakistan’ın mücadelesini mutlaka başarıyla sürdüreceğine inandığını belirterek, “Afganistan’ın kalıcı istikrarı, düzensiz göç dalgaların önüne geçilmesinde Pakistan kritik önemlidir. Türkiye olarak Afganistan’a 4 bin tondan fazla 4 iyilik treni yolladık. 5. tren için hazırlıklarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Afganistan’nın istikrara kavuşmasının kritik öneme sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, insani krizin giderilmesi için birlikte çaba sarf ettiklerini söyledi ve 4 bin tondan fazla iyilik trenin yollandığını, 5. için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Şerif: Türkiye İkinci Evimiz

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise basın toplantısında, “Türkiye’ye gelmek bizim için ikinci evimize gelmek gibi.” ifadelerini kullandı.

Bu toplantıların verimli geçmesini umduklarını belirten Şerif, iş dünyası temsilcileri heyetinin Haziran ayında Pakistan’ı ziyaret edeceğini söyledi. Şerif sağlam sonuçlar elde edilmesini sağlayacaklarını vurguladı ve özellikle yenilenebilir enerji projelerinde Türkiye’nin desteğini almaktan memnun olduklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.