Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Hükümlülerin Açık Cezaevi İzinleri 2023’e Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli konuların konuşulduğu Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde...
Erdoğan: Hükümlülerin Açık Cezaevi İzinleri 2023’e Uzatıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen ve saat 17:00’de başlayan Kabine Toplantısı sona erdi.

Toplantının başlıca konuları arasında, Rusya ile Ukrayna savaşı, İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu, enflasyonla mücadele ve hükümlülerin koronavirüs nedeniyle 31 Mayıs’ta sona erecek izinleri yer alıyor.

Yoklama Kaçaklarına Bedelli Hakkı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, açık cezaevi izinlerinin uzatılmasına ilişkin kararın toplantıda ele alınacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında askerliğini yapmamış ve yoklama kaçağı durumuna düşen gençlerin , bedelli askerlik hakkından yararlanabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı açıklamaları
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında sayıları 550 bini bulan ve yoklama kaçağı durumuna düşen gençlerle ilgili, “Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

Açık Cezaevi İzinleri Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açık cezaevlerindeki hükümlülerin 31 Mayıs’ta sona erecek izinlerinin uzatıldığını açıkladı. Bu konuyla ilgili Erdoğan, koronavirüs nedeniyle açık cezaevlerindeki izinli hükümlülerin izinlerinin 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıldığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

‘Refah Seviyesini Artıracak Adımlar Atacağız’

Hayat pahalılığı başta olmak üzere çekilen sıkıntıların farkında olduklarını söyleyen Erdoğan, “Türkiye bu durumu hak etmiyor. Bugüne kadar bu ülkenin her sıkıntısını biz çözdüysek, yine biz çözeriz.” diye konuştu.

Dar gelirli vatandaşları korumak için bütün mekanizmaları işlettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki hedefin insanların refah seviyesini artıracak adımlar olacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki aylarda bu doğrultuda yeni adımlar atarak hayat pahalılığının insanlar üzerindeki yükünü azaltmayı sürdüreceklerini söyledi.

‘Ukrayna’ya En Büyük Desteği Biz Verdik’

Ukrayna’ya en büyük desteği Türkiye’nin verdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’yla insani ilişkilerimizi sürdürerek, bölgedeki barışın devamı ve müzakere yapılmasıyla en samimi yaklaşımı biz gösterdik. Bizim NATO’nun genişlemesi konusundaki yaklaşımımızın bağnazlıktan ya da düşmanlıktan değil terörle mücadelemizdeki ilkeli tutumumuzdan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Yunanistan Açıklaması

Türkiye’nin NATO’nun genişlemesindeki yaklaşımını terörle mücadele ve müttefiklik vurgusuyla açıkladıkların kaydeden Erdoğan, “FETÖ’nün Avruypa’ya gidiş güzergahı şu an Yunanistan değil mi? Şu anda 10’a yakın üs var Yunanistan’da. Bu üslerle acaba Yunanistan kimi tehdit ediyor. Şu anda Avrupa ülkelerine 400 milyar Euro borcu olan bir Yunanistan var. Kendileriyle görüştük. Görüşmede aramıza 3. ülkeleri sokmayalım diye mutabık kaldık.” diye konuştu.

F-16’ları Türkiye’ye vermeyin diye ABD’ye telkinde bulunan bir Yunanistan olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonra benim için Miçotakis diye birisi yok.  Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecek, kimlere üs kurduracaksa kurdursun.  ABD herhalde Yunanistan’ın lafına göre hareket etmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bir Türk Vatandaşı Uzay Üssüne Gönderilecek

Uzay alanında iddiasını ortaya koyan bir Türkiye için Milli Uzay Programı’nı açıkladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Türk Vatandaşının uzay üssüne gönderilmesi sürecini başlatacaklarını söyledi.

Erdoğan bu konuyla ilgili, “Uzaya göndereceğimiz vatandaşımız, yer çekimsiz uzay ortamında yapmak istediklerini yapma imkanına sahip olacak. Bu süreç için, uzaya.gov.tr hesabını oluşturduk. 45 yaş altı vatandaşlarımız bu görev için başvuru yapabilirler.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başvurular arasından seçilecek 2 aday bilim elçisinin olarak uzaya çıkış süreci için gerekli tüm eğitimleri alacağını kaydederek, eğitimlerin sonunda 2 adaydan birisinin üstlendikleri tarihi görev için 2023 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.