Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail Pervasızlığın Odağıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan dönüşü uçakta açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail Pervasızlığın Odağıdır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Önemli konulara değinen Erdoğan’ın gündeminde ağırlıklı olarak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “İsrail bu zulmü, barbarlığı sergilemeye eğer devam ediyorsa, burada tüm ülke liderlerinin düşünmesi gereken bir şeyler var demektir. Biz duruşumuzu baştan beri cesaretle ortaya koyduk ve bunu yapmaya devam ediyoruz. İsrail, Filistinlileri bugün katletmeye başlamadı. Bu işin bir geçmişi var. Mazisi 1947’lere kadar dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu katliamların 1947’den itibaren başladığını ve o günden bugüne bakıldığında haritalar arasında değişim olduğuna dikkat çekti.

Ateşkesi temin etmek için diplomasinin imkanlarını sonuna kadar kullandıklarını vurgulayan Erdoğan, “Muhataplarımıza doğrunun, adil ve kalıcı çözümün yol haritasını anlatıyor, bu çözümün hayata geçmesi için uluslararası kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Ateşkes sonrası atılacak adımları en ince ayrıntısına kadar planlıyor, ayakları yere basan, sürdürülebilir barışı inşa etmek için formüller geliştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

‘İsrail Pervasızlık Sergiliyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insan odaklı yaklaşımlarının sahada karşılık bulması adına çaba harcadıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İnsan hakları ve uluslararası hukukun bu kirli savaşın bir an önce durdurulmasını emrettiğini vurgulayan Erdoğan, “Kimse kendini uluslararası hukukun dışında bir yere konumlandırmamalı ve böylesi bir pervasızlık sergilendiğinde herkes ona karşı tutum takınmalıdır. Maalesef İsrail sözünü ettiğim pervasızlığın odağıdır.” diye konuştu.

İsrail meselesi çözülmeden bölgede ve dünyada tam manasıyla barıştan ve uluslararası hukuk düzeninden söz edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Asgari Ücret için Makul Çözüm Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilere ekonomideki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan küresel gündemi de meşgul eden enflasyon sorunu ile mücadelede kararlı olduklarını, enflasyonun belini kırdıklarını, etkilerini de ilerleyen süreçte sileceklerini söyledi.

Asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, “Emeklilerimizin maaşlarını artırdık ve onları daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik ve çok yakında uygulayacağız.” açıklamasında bulundu.

Asgari ücret konusunun kendi takvimi olduğunu belirten Erdoğan, “İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.