Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’ye Yanıt: Başörtüsünü Anayasada Çözelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün merakla beklenen Ak Parti grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’ye Yanıt: Başörtüsünü Anayasada Çözelim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Dün AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te yapacağı grup konuşmasında hak ve özgürlüklerle ilgili açıklama yapacağını belirtmişti.

Çelik’in açıklamaları, Cumhuriyet Halk Partisi’nin başörtüsü ve kılık kıyafet konusunda yasal güvence sağlayan kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunmasının ardından geldi. Bu açıklama sonrası gözler Erdoğan’ın neler söyleyeceğine çevrildi.

‘Milletin Önüne Çıkabilen Tek Partiyiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, Milletimizin önüne yeni projelerle çıkabilen tek partiyiz, tek ittifakız. Bugün ekranları başında bizi heyecanla milletimiz dinliyor. Bazı gerçekleri paylaşacağım.” ifadeleri ile başladı.

Seçimlere kadar 8 aylık süre olduğunu belirten Erdoğan, “Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız MHP ile birlikte komisyonlarda ve genel kurulda sıkı bir mesai ile gündemimizdeki tüm düzenlemeleri yasalaştıracağınıza inanıyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, Büyük ve güçlü Türkiye’yi tuğla tuğla ördüklerini belirterek, “Bizim seçim mottomuz ‘Türkiye yüzyılı’ Bu kapsamdaki ilk işaretimizi de Meclis’e sunduk.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme, gelir kayıplarını telafi etme sözümüzü aşama aşama yerine getiriyoruz.” diye konuştu.

‘Türkiye Ekonomi Programı’nın Arkasında Durduk’

Türkiye Ekonomi Programı’nın ilk gündeme geldiğinde iktisadi yaklaşıma bıyık altında gülenler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların hiçbirine bakmadıklarını söyledi.

Türkiye’yi büyütecek adımları birer birer attıklarını belirten Erdoğan, salgında üretime ara vermediklerini, savaşta ihracatta gaza basmaktan vazgeçmediklerini söyledi.

Büyümeyi sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl yüzde 11, bu yılın yarısında yüzde 7.5 oranlarıyla dünyada ilk sıralarda yer aldık. Uluslararası kuruluşlar ülkemizle ilgili büyüme tahminlerini sürekli yükseltiyor. Ekonomi programımızı uygulamaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Dünyanın önde gelen ekonomistlerinin, faiz konusunda Türkiye ile aynı çizgiye gelmeye başladıklarını belirtti.

CHP’nin Başörtüsü Teklifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki akşam geç saatlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına atıfta bulunarak, “Bizim ömrümüzü verdiğimiz mücadele ile ilgili güya günah çıkartıyor. Gerçi dün akşam açıkladıkları başörtüsü teklifi ile Meclis’e sundukları arasında dağlar kadar fark var.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye’nin gündeminde başörtüsü diye bir meselenin, verilen mücadele sayesinde kalmadığını söyledi. Bu konunun Anayasa konusu olmayacak tabii bir hak olduğunu ifade etti.

‘Başörtüsünü Anayasa Düzeyine Taşıyalım’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun son adımını bir taktik olarak gördüğünü belirterek, kanun teklifi olarak Meclis’e sundukları teklifin, geçmişte olduğu gibi yeni yasakların dayanağı olabileceğini söyledi.

Erdoğan sözlerinin devamında, “O zaman biz daha öte bir teklif sunalım. Eğer dürüstsen şayet bu zat başörtüsü meselesini çıkartmak istiyorsa gelin çözümü yasa değil anayasaya düzeninde sağlayalım” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin sonunda, “Aile kurumumuzu güçlendirecek ilave değişiklikler de yapalım. Bizim hayalimiz olan ülkemizi yeni, sivil, özgürlükçü anayasaya kavuşturma hedefimiz bakidir.” ifadelerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.