Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gözümüzü 2053’e Diktik

Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon AR-GE ve Yenilik Atılımı Koordinasyon Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sektördeki gelişmeleri anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gözümüzü 2053’e Diktik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon AR-GE ve Yenilik Atılımı Koordinasyon Toplantısı’nda konuştu. Uzun vadeli bilim ve teknoloji politikalarını belirlemek üzere düzenli olarak toplantı yaptıklarını söyleyen Erdoğan, yılda iki defa yapılan bu toplantıların başkanlığını da kendilerinin yürüttüğünü ifade etti.

Nitelikli araştırma-geliştirme kaynağı, elektronik devlet projesi, üstün yetenekli bireylerin eğitimi, enerji teknolojileri, medikal, bioteknoloji ve ulusal yenilik gibi alanlarda iftihar verici sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten sonra Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu’nu oluşturduklarını belirten Erdoğan, “Tabi bu arada ülkemizin öncelikleri de değişti. Bundan 20 yıl, 15 yıl, 10 yıl önceki hedeflerimize ulaşmakla kalmadık çoğu alanda daha ötesine geçtik.” dedi.

Ülkenin her ilinde yayılan bilim ve teknoloji faaliyetlerinin her gün yeni çıktıları ile karşılaştıklarını belirterek, “Hamdolsun artık dışarıya gıpta ile bakan bir Türkiye değil çalışmaları ve başarıları mercek altına alınan bir Türkiye var.” ifadesini kullandı.

Türkiye Yüzyılı’na bilim ve teknoloji alanında katedilen başarılar sayesinde gülü bir giriş yaptıklarını ve şimdi de gözlerini 2053’e diktiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

2053 Vizyonumuzu da Bilim ve Teknoloji Rehberliğinde Hayata Geçireceğiz

2053 vizyonunu yeşil kalkınma atılımlarının etrafında şekillendirdiklerini söyleyen Erdoğan, bugün elde edilen başarılarda olduğu gibi yine bilim ve teknolojinin rehberlerinde hayata geçireceklerini belirtti.

Hedeflerinin 2053’te Paris İklim Anlaşması ile taahhüt edilen net sıfır emisyonuna ulaşmak olduğunu, dünyadaki gelişmelerin her ne kadar bu hedeflere ulaşmayı zorlaştırsa da Türkiye olarak kendi programımıza bağlı kalacağımızı ifade etti.

En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa’nın şimdiden bu yönde yasal düzenlemeler yaptığını, bu sebeple bizim de kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanarak, 2053 net sıfır emisyon hedefine doğru devam edeceğimizi sözlerine ekledi.

Hedef 2053 Net Sıfır Emisyonu Programı Çalışmaları Bizzat Takip Edilecek

Önümüzdeki dönemde TÜBİTAK başta olmak üzere önemli kurumları etkin bir şekilde değerlendireceklerini söyleyen Erdoğan, “Hedef 2053 Net Sıfır Emisyonu Programı bu çerçevede yürütülecek araştırma-geliştirme ve yenilik atılımlarını bizzat takip edeceğiz. Kurulumuzun bakanlıklarımızdan üniversitelerimize, özel sektörlerimizden uluslararası iş birliklerine kadar geniş bir istişare ağı ile bu milli hedefimize en üst düzeyde katkı sunmasını sağlayacağız. “ dedi.

Türkiye Yüzyılı vizyonu başlıklarının tamamının bilim ve insanlara hitap ettiğini, bu nedenle dijital, üretim, sürdürülebilirlik, iletişim, verimlilik ve kalkınma dediklerini kaydetti.

Hiçbir alanı boş bırakmadan ve ihmal etmeden, siyasetten ekonomiye, sosyal alandan teknolojiye tüm başlıklarda zirveyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.