Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Döviz Kuru Üzerinden Korku Saldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın gündeminde ekonomi vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Döviz Kuru Üzerinden Korku Saldılar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde ekonomiye değerlendirmeler yer aldı. Erdoğan, küresel ekonominin son 4-5 yıldır oldukça zorlu bir süreçten geçtiğini belirtti.

Pandeminin ekonomik sıkıntılarının, bölgemizdeki çatışmalarla birleşerek daha da karmaşık hale geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Navlun fiyatlarından enerji ve gıda fiyatlarındaki dalgalanmalara kadar birçok belirsizlikle karşı karşıya kaldık. Üstelik bir de deprem yaşadık. 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı etkileyen bu depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar doları buldu” diye konuştu.

Ekonomide belirlenen hedeflerin büyük ölçüde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Erdoğan, “Enflasyon dışında belirlediğimiz hedeflerde önemli başarılar elde ettik. . 31 Mart öncesinde seçim ekonomisine yönelmedik ve ülkemizin geleceğini riske atmadık. Seçim meydanlarında bol keseden vaatler verenler bugün borçlanarak zam yapıyorlar. Atamalardan bile bahsetmiyorum,” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Millet Manipüle Edildi

Enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kuru üzerinden insanlara korku salındığını, 1 Nisan sabahı döviz kurunun fırlayacağını iddia eden akıl almaz senaryolar üretildiğini söyledi İnsanların dolar ve euro almaya teşvik edilerek manipüle edildiğini ancak bu karamsar senaryoların hiçbirinin gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.

Ekonomi programının temel önceliğinin, enflasyonu tek haneye indirerek halkın refahını artırmak olduğunun altını çizen Erdoğan “Geçici rahatlama yerine enflasyonda kalıcı bir düşüş bekliyoruz. Kolaycı çözümler peşinde değiliz. Mayıs ayında enflasyonun yıllık bazda en yüksek seviyeye ulaşmasını, ardından hızla düşmesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon sürecine gireceğiz” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bir sanayi politikasını devreye alındığını, kamuda tasarruf ve verimlilik paketiyle yatırım ödeneklerindeki kesintileri öncelikli alanlara yönlendireceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın