Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB’den Beklentimiz Yok!

TBMM'nin açılış toplantısında konuşan Erdoğan AB'ye seslenerek verilen her sözün tutulduğuna dikkat çekti. Detaylar haberde;
Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB’den Beklentimiz Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’in 28. Dönem 2. Yasama Yılı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda düzenlenen törende açılış konuşması yaptı. Erdoğan konuşmasında, son dönemde çok bahsedilen yeni anayasaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“41 yıllık tarihinde irili ufaklı değişiklikle yamalı bohçaya dönen anayasanın 2023 Türkiye’sini taşıyamadığı açıktır.” diyen Erdoğan, yeni anayasa meselesinin 10 seneyi aşkındır ülke gündeminde olduğunu belirtti.

Yeni bir görev ve fırsatın olduğuna işaret ederek, bunun da Türkiye’nin Cumhuriyet’in ilk yıllarının ardından tekrar yeni ve sivil bir anayasaya kavuşturmak olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Türkiye’yi, 12 Eylül darbe yönetiminin 41 yıl önce milletimizin sırtına sardığı mevcut anayasa kamburundan kurtarmak hepimizin en öncelikli sorumluluğudur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Sözünü Tuttu AB Tutumunu Değiştirmedi

Avrupa Birliği’ne (AB) verilen her sözün tutulduğunu vurgulayan Erdoğan, AB’nin ise verdiği sözlerin neredeyse hiçbirini yerine getirmediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

AB’nin Türkiye’ye yönelik taraf bir tutum sergilediğini ileri sürerek, AB’nin bu tutumunda bir değişiklik olmadığının altını çizdi.

Ayrıca Erdoğan, AB’nin ortaya koyduğu ilkeleri ve süreçleriyle Türkiye’yi hiçe sayan yaklaşımla haksızlık yaptığına dikkat çekti.

“Türkiye olarak 60 yıldır kapısında bekletildiğimiz AB’den bir beklentimiz yok.” ifadelerini kullanan Erdoğan, AB’nin Türkiye’ye karşı kullandığı vize dayatması başta olmak üzere haksızlıklardan geri dönmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu haksızlıklardan AB’nin geri dönmediği durumda ise Türkiye’den herhangi bir beklentiye girme hakkını ise tümüyle kaybedeceğini bildiren Erdoğan, şöyle konuştu;

“Kopenhag kriterlerini gerekirse Ankara kriterleri yapar yolumuza devam ederiz.”

Ekonominin Ruhunu Güven ve İstikrar İklimi Oluşturuyor

Covid-19 salgını krizini en az hasarla atlatıldığını savunan Erdoğan, Rusya Ukrayna savaşının küresel ekonominin dengelerini bozan sonuçlarının devam ettiğini belirtti. Savaş sebebiyle gıdadan enerjiye, ticaretten istihdama kadar her alanda sıkıntı yaşandığını kaydetti.

Açıklamalarında enflasyonla mücadele konusuna da değinen Erdoğan, “Milletimizin canını yakan hayat pahalılığını ortadan kaldırmak için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Güven ve istikrarın ekonominin ruhunu oluşturduğunu söyleyerek, güven istikrar iklimini bozacak her türlü söz, tutum ve davranıştan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.