Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1915 Çanakkale Köprüsü Açıldı! Geçiş Ücreti Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış töreninde Türk milletine seslendi. Köprünün ekonomiye sağlayacağı katkıyı açıkladı.
1915 Çanakkale Köprüsü Açıldı! Geçiş Ücreti Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu açılış töreninde konuştu. Açılış töreni 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 107. yıldönümüne getirilerek, anlam kazandı.

Erdoğan konuşmasının başında, “Sayın Güney Kore Başbakanı, sevgili Çanakkaleliler, değerli misafirler bu tarihi günde sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Coşkunuz coşkumuzdur. Binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlerin, kültürlerin toplumların gözbebeği olmuş Çanakkale yepyeni bir geleceğe kucak açıyor. Boğaza taktığımız yakut bir gerdanlık olarak gördüğümüz 1915 Çanakkale Köprüsü açılışı için bir aradayız.” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün teknik özellikleriyle farklı anlamlar taşıdığını söyledi. 318 metre olan kule yüksekliğinin Mart’ın 18’ini, orta açıklığı uzunluğunun 2023 metre ile Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını ifade ettiğini belirtti.

“Haçlı-Hilal mücadelesiydi. Ecdadımız kınalı kuzularıyla Gazi Mustafa Kemal’in riyasetiyle, Seyit Onbaşılarla, “Çanakkale Geçilmez” demiş. Burada tarih yazmıştır. Onların torunları olarak bugün buradayız.” diyen Erdoğan, bugün başka bir adım attıklarını dile getirdi.

İki Kıta Arası 6 Dakikada Geçilecek

İki Kıta Arası 6 Dakikada Geçilecek‘Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü’ unvanına sahip 4 bin 608 metre uzunluğundaki 1915 Çanakkale Köprüsü ile iki kıta arasındaki yolculuk süresinin 6 dakikaya düşeceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Türk milletinin istediğinde başaramayacağı hiçbir şey olmadığını dosta düşmana gösterdiklerini belirten Erdoğan, “Firmalarımız Güney Koreli iş ortaklarıyla kolları sıvadı, 740 iş makinasının geceli gündüzlü çalışmasıyla söz verdiğimiz tarih olan bugünkü açılışa hazır hale getirdik.” dedi.

Kore ile herhangi bir anlaşma olmadığı zamanlarda, büyüklerimizin Kore’de savaşa gittiğini hatırlattı. Bu ülkeye her gittiklerinde kabristanı ziyaret ettiklerini söyledi. Kore ile ticaret hacmini ise 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Orta açıklığı en uzun köprüyü yaparak Japonya’yı geride bıraktığımızı belirtti. Yap, işlet, devret modeliyle yapılan ve 2,5 milyar Euro yatırımla hayata geçirilen köprünün; ekonomiye 5,3 milyar Euro, istihdama 118 bin kişi ve milli gelire 2,4 milyar Euro katkı sağlayacağını açıkladı.

Otomobil geçiş ücretinin 200 lira olacağını ve geçişlerin bir hafta ücretsiz yapılacağını duyurdu. konuya ilişkin detaylı açıklamayı, “Ancak, buradan tabi feribotların geçiş fiyatlarını biliyorsunuz, beklentileri biliyorsunuz. Şimdi bir hafta ücretsiz. Çünkü biliyorsunuz yap-işlet-devret ve yüklenici firma buradan aldığı parayla eğer buradaki aylık, yıllık bedel onun aleyhine ise farkı bizler devletin kasasından ödeyeceğiz.” sözleriyle yaptı.

Türkiye’nin kamu-özel iş birliği modeli de denilen yap-işlet-devret modeli ile sadece son 20 yılda, ulaştırma sektöründe 37,5 milyar dolarlık yatırımı hayata geçirdiğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.