Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç’tan ABD’nin Raporuna Tepki

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Kılıç, ABD İnsan Ticareti Raporu'na tepki gösterdi. Detaylar haberde...
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç’tan ABD’nin Raporuna Tepki
HABER GİRİŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2023 yılı İnsan Ticareti Raporu’nda güncelleme yaparak Çocuk Asker Kullanımının Engellenmesi Yasası” çerçevesine Türkiye’yi dahil etti. Bakanlığın bu güncellemesine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç’tan açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç, konuya yönelik sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Danışman Kılıç, “Türkiye’yi çocuk asker kullanan ülkeler listesinde göstermesi kabul edilemez bir iftiradır. Türkiye, BM bünyesinde alınan kararlar ve çocuk hakları konusundaki uluslararası düzenlemeleri yerine getirmektedir.” dedi.

Ayrıca bugün Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya yönelik açıklama geldi.

Bakanlık, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Çocuk asker kullanan ülkelerin listesinde ülkemize de yer verilerek, Türkiye’nin insan ticaretinin önlenmesi konusundaki kaydadeğer çabalarının gözardı edilmesi esefle karşılanmıştır. Türkiye, insan ticareti suçunun önlenmesi, suçluların cezalandırılması ve suç mağdurlarının korunması için her türlü çabayı göstermekte; bu çerçevede, ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürmektedir. Çocuk haklarının korunmasına ilişkin BM bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olan ve bunları itinayla uygulayan ülkemize çocukların silah altına alınması konusunda atfedilen iddiaları reddediyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.