Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse Vergi Kaçıran Zenginlere Yardım Etmekle Suçlanıyor!

UBS tarafından satın alınan Credit Suisse gündemden düşmüyor. Banka, ABD tarafından suç ortağı olarak görülüyor. İşte detaylar;
Credit Suisse Vergi Kaçıran Zenginlere Yardım Etmekle Suçlanıyor!
YAYINLANMA ZAMANI

Küresel piyasalar bankacılık sektöründe yaşanan olumsuz gelişmelerden kurtulamıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) iflas eden bankalar piyasalarda şok etkisi yaratmıştı. Şimdi ise merkezi İsviçre’de bulunan Credit Suisse’nin ABD’li zenginlerin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı.

ABD Senatosu Finans Komitesi, 2 yıllık bir soruşturma neticesinde Credit Suisse’in ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşmaya uymadığının ortaya çıktığını duyurdu.

Komitenin bankadan 20 milyon dolardan fazla tutan aşırı zengin ABD vatandaşlarına yönelik beyan edilmemiş hesaplarla ilgili bilgi istediği aktarıldı. Banka tarafından komiteye bu türden toplam 23 hesap tespit edildiği bildirildi.

ABD tarafından paylaşılan açıklamada, vergi mükellefi ABD’li tek bir aileye ait yaklaşık 100 milyon dolarlık gizli denizaşırı hesapların açıklanmadığı kaydedildi. Bankanın bazı üyelerinin ABD’de ikamet ederken ABD-Latin Amerika uyruklu aileye ait beyan edilmemiş büyük hesapları kapattığı, ABD Adalet Bakanlığı’na bilgi vermeden başka bir bankaya ortalama 100 milyon dolar aktardığı duyuruldu.

Ayrıca bankanın ABD’li iş insanı Dan Horsky’nin denizaşırı hesaplarındaki 220 milyon doları ABD makamlarından saklamasına yardım ettiği de ifade edildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Daha önce Credit Suisse 2014 tarihinde benzer suçlardan dolayı ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşma yoluna giderek 1,3 milyar dolarlık para cezası ödemişti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.