Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse Hisseleri “Maddi Zayıflık” Tespitiyle Çakıldı

Credit Suisse hisseleri, finansal raporlamadaki maddi zayıflıklar bulunduğunun açıklanmasıyla dünkü yüzde 8’in ardından, bugün yüzde 5 daha düştü.
Credit Suisse Hisseleri “Maddi Zayıflık” Tespitiyle Çakıldı
HABER GİRİŞ

İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse Group, geçen hafta 2022 finansal raporunu açıklayacaktı. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelen çağrının ardından yıllık raporun yayımlanmasını ertelemişti.

SEC’in geç gelen bu çağrısının altında 2022 raporunun yanında, 31 Aralık 2020 ve 2019′da sona eren yıllara ait konsolide nakit akış tablolarında daha önce açıklanan revizyonların yanı sıra ilgili kontrollerin teknik değerlendirmesinin yapılması da yer alıyordu.

Banka, bugün yayımladığı yıllık raporda 2021 ve 2022 yılları için “finansal raporlama üzerindeki dahili kontrolümüzde bazı önemli zayıflıklar” ifadesini kullandı.

Maddi zayıflık ifadesi geçmesine karşın bahsi geçen dönemlere ilişkin olarak konsolide mali durumunun tüm önemli açılardan oldukça iyi durumda olduğu kaydedildi.

Bankanın Hisseleri Tarihi Dip Seviyede

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: MarketWatch

ABD’li Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) batmasının ardından, birçok banka hissesinde sert satışlar görüldü. Credit Suisse’in İsviçre Borsası’nda işlem gören hisseleri (CSGN) de çakıldı.

GCM Yatırım Banner

Pazartesi günü yüzde 8 azalan hisseler, Salı günü 9 Şubat’ta açıklanan ve 7,3 milyar İsviçre frangı net zarar gösteren 2022 sonuçlarının doğrulanması ve maddi zayıflık ifadesiyle kayıplarını genişletti.

Günü 2,26 İsviçre frangından (CHF) tamamlayan hisseler, Salı günü 2,17’den açıldı. 2,12’ye kadar gerileyen hisseler, TSİ 14.00 sularında yüzde 4,52 ekside 2,15’ten işlem görüyor.

Bankanın New York Borsası’nda işlem gören hisseleri kapanışı yüzde 4,51 düşüşle 2,54 dolardan yaptı. Piyasa sonrası işlemlerde ise yüzde 5,50 oranında daha geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.