Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coca Cola’nın Taahhütleri Rekabet Kurulu Tarafından Kabul Edildi

Rekabet Kurumu 2021 yılında Coca Cola’ya açtığı soruşturma sonuçlandı. Süreç ve sürecin tamamlanması ile ilgili detaylar aşağıda;
Coca Cola’nın Taahhütleri Rekabet Kurulu Tarafından Kabul Edildi
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurulu yaptığı açıklamada Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş. (CCSD) hakkında yürütülen soruşturmanın, 2021 yılında CCSD tarafından sunulan kapsamlı taahhütlerin kabul edilmesi ile sonlandırıldığını duyurdu.

Sözleşme maddelerinin kolalı içecekler, diğer gazlı ürünler ve gazsız ürünler olmak üzere her ürün grubu için ayrı ayrı yapılacağı ve her grubun içecek miktarı, indirimleri ve yatırımlarının bir sözleşme içerisinde yer alacağı ifade edildi.

Sözleşme Süreleri 2 Yılı Geçmeyecek!

Sözleşme sürelerinin iki yıl ile sınırlı tutulup, iki yılı aşan miktarlı sözleşmelerin yürürlüğünün satış noktasına cezai şart uygulanmaksızın sözleşmeden çıkış hakkı tanınacağı vurgulandı.

Satış noktalarının satış koşullarına ilişkin olarak müşteri iletişim merkezine her zaman danışabileceği ve ilgili hattı aramalarından ötürü hak kaybına uğramayacaklarının altı çizildi.

Sözleşme imzalanmayan satış noktalarında da bu taahhüt ve prensiplerin uygulanacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Coca Cola’nın Tek Marka Satılmasına Yönelik Sözleşmeler Yapılmayacak!

Satış noktalarında gazlı ve gazsız ürünler için tek sözleşme yerine ayrı ayrı sözleşmeler yapılacağı, tanımlanan indirim, promosyon ve iskontoların sadece aynı tür içeceklerde geçerli olacağı bildirildi.

Gazsız ürünlerde ise sadece Coca Cola’nın satılmasına yönelik sözleşmelerin yapılamayacağını iletti.

Açıklamada düzenlenen sözleşmelerin bir örneğinin de satış noktalarına bırakılacağı ve sözleşmenin tek marka satılmasına sebebiyet verilmeyecek şekilde yapılacağı vurgulandı.

İçecek Dolaplarının Yüzde 25’ine Rakip Markalar Erişebilecek!

100 m2 altındaki noktalar ile yerinde tüketim noktalarının, CCSD’ye ait içecek dolaplarının yüzde 25’inin rakip ürünlerin erişimine açılacağı, bu konu hakkında tüketicilerin ve satış noktalarının bilgilendirileceği eklendi.

Sözleşmelerde yer alan alım şartlarında “düzenli ve sürekli satın almak suretiyle”  ifadesinin yalnızca nakit yatırım içeren sözleşmelerde korunacağı ve nakit yatırım haricindeki diğer indirim-iskonto-promosyonları içeren sözleşmelerden kaldırılacak şekilde düzenleme yapılacağı belirtildi.

Kabul edilen taahhütlerin geçiş sürecini tamamlanmasıyla birlikte 2022 yılının Kasım ayında yürürlüğe gireceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.