Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coca-Cola Güçlü Kazanç Açıklarken Piyasalar Memnun

İçecek devi Coca-Cola, yılın üçüncü çeyreğinde beklentileri aşan kazanç rakamları açıkladı. Görünümünü de yükselten şirketin hisseleri açılış öncesi artıyor...
Coca-Cola Güçlü Kazanç Açıklarken Piyasalar Memnun
HABER GİRİŞ

Coca-Cola, ABD’de devam eden üçüncü çeyrek kazanç sezonunda bilançosunu açıklayan şirketler arasına katıldı. Wall Street beklentilerini aşmasının yanında görünümünü yukarı yönlü revize etmesiyle dikkat çekti.

İçecek devi, üç aylık dönemde hisse başına 69 sent kazanç elde ederken geliri 11,05 milyar dolar oldu. Net kârı ise 2,83 milyar dolar ya da hisse başına 65 sent olarak açıklandı.

Organik gelirini yüzde 16 artıran Coca-Cola, 2022 için hisse başına kazanç için artış tahminini yüzde 6 ila yüzde 7 aralığına yükseltti. Ayrıca organik gelir artışı tahminini, yüzde 12 ila 13 aralığından yüzde 14 ila 15’e revize etti.

Şirketin yılın ilk yarısından itibaren ivme kazanmaya devam etmesiyle güçlü üçüncü çeyrek sonuçları bildiren Coca-Cola’nın hisseleri, açılış öncesinde alıcılı seyretti.
Coca-Cola Güçlü Kazanç
KAYNAK: MarketWatch

Fakat son aylarda hisselerde yaşanan çöküşler nedeniyle genel anlamda zayıf seyrediyor. New York Borsası’nda listelenen KO kodlu hisselerin bir yıldaki getirisi yüzde 5,5’lere kadar gerilemiş durumda. Yıl başından bu yana ise yüzde 2,8’e yakın ekside duruyor.

İyimser rakamlara rağmen Coca-Cola, emtia fiyatlarının 2023’te oynak kalmasını beklediğini açıkladı. Aynı zamanda enflasyonun giderlerini artırmaya devam etmesini beklediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su James Quincey, güçlü yetenekleri ve tüketici içgörülerinin pazarda kazanmalarına yardım ettiğini söyledi. İşin sağlam kaldığını ise şu sözlerle anlattı:

“İşimiz dinamik bir işletim ve makroekonomik ortamın ortasında dirençli. Paydaşlarımız için uzun vadeli değer sağlama yeteneğimizin temel taşı olan güçlü marka portföyümüze yatırım yapıyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.