Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citigroup’un %27’lik Maaş Farkı, Şirketi Kadınların Ücretlerini Artırmaya Yönlendirdi

Citigroup'ta kaydedilen şaşırtıcı cinsiyetler arası ücret farkı, şirketi bazı kadın çalışanlarının maaşlarını yeniden düzenlemeye yönlendirdi.
Citigroup’un %27’lik Maaş Farkı, Şirketi Kadınların Ücretlerini Artırmaya Yönlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin en iyi Wall Street bankalarından birinde kaydedilen şaşırtıcı cinsiyetler arası ücret farkı, şirketi bazı kadın çalışanlarının maaşlarını yeniden düzenlemeye yönlendirdi. Perşembe günü Citigroup, kadın çalışanlarının erkek akranlarına kıyasla ortalama ücretlerinde yüzde 27’lik bir düşüş olduğunu açıkladı.

Ham verilere dayanan ve kıdem, unvan ya da lokasyonu dikkate almayan rakam, cinsiyetler arası ücret farkının yüzde 29 olduğu bir önceki yıla göre hafif bir düşüşe işaret etti. ABD azınlıkları için ücret farkı ise önceki yıla kıyasla daha düşük bir yüzde puanıyla yüzde 6 oldu.

Benzer çalışanlarla karşılaştırılacak şekilde ayarlandığında, banka kadın personeline erkek meslektaşlarına ödenen miktarın yüzde 99’unun ödeneceğini bildirdi.

Citigroup Kadın Erkek Çalışan Yüzde 99 Ödeyecek Ancak uygun ödeme ayarlamaları yaptığını yazarak bu yıl benzer rollerin maaşlarını dengelemek için daha ileri gitmesi gerektiğini de kaydetti. Duyuru, ABD’nin üçüncü en büyük bankasının, ücret eşitliğinde iğneyi hareket ettirmek için attığı son adımı temsil etti.

Şirketleri İngiltere’de 2018’de düzeltilmemiş ücret farkı rakamlarını açıklamaya zorlayan bir yasa yürürlüğe girdiğinde Citigroup, verilerini küresel ölçekte gönüllü olarak yayınlayan ilk banka oldu. Citigroup’un küresel insan kaynakları başkanı olan Sara Wechter, Reuters’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şeffaflık sorumluluğu doğurdu ve geçen yıl ücret eşitliği sonuçlarımızı açıklamada önemli ilk adımı attık.”

Citigroup Cinsiyetler Arası Ücret FarkıFakat küresel farkı azaltmak, daha fazla kadını üst yönetim düzeylerine yükseltmek anlamına geleceğinden hedefe ulaşmak için daha çok yol olduğu da vurgulandı. Wechter; ham ücret farklarını azaltmaya devam etmeye kararlı olduklarını aktardı. Banka şu anda 2021 yılına kadar kadın çalışanların yöneticilik pozisyonlarına yükselmesini hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Bu konuda zaten adımlar attı. The Business Times’ın bir raporuna göre bankanın Aralık ayında Asya-Pasifik’te yükselttiği 45 yönetim direktöründen %31’i kadındı ve bu 2018’deki yüzde 21’den yükselmişti. Yine de Wechter, genel rakamlarının zaman içinde dalgalanma eğiliminde olduğunu belirtmek istedi. “Her iki önlemi ele alma çalışmamız süreklidir ve değişim hızının yıldan yıla değişmesi muhtemeldir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.