Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citigroup Beklenenden Daha İyi 3Ç20 Kazancı Bildirirken Hisseleri Yükseldi

Citigroup üçüncü çeyrek kazançları, beklenenden daha iyi gelirken, hisse senetleri yüzde 1'den fazla artış gösterdi.
Citigroup Beklenenden Daha İyi 3Ç20 Kazancı Bildirirken Hisseleri Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li banka bugün 2020 yılının üçüncü çeyreğine ait kazanç raporlarını açıkladı. Beklenenden daha iyi sonuçlar bildiren bankanın, pandemi kaynaklı kredi maliyetleri stabilize oldu. Sonuçlar, hisse senetlerinin yüzde 1’i aşan yükseliş kaydetmesini sağladı. İkinci çeyrek net kârı ise %73 azalmıştı.

Hisse başına 1,40 dolarlık kazanç açıklayan Citigroup’un, Refinitiv’e göre 93 sent kazanç açıklaması bekleniyordu.
Citi 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Citigroup

Geliri ise 17,3 milyar dolar düzeyinde açıklanırken, beklentiler 17,2 milyar dolar düzeyindeydi. Bu sonuçların analistlerin tahminleriyle doğrudan karşılaştırılabilir olup olmadığı henüz tam olarak belli değil. Çünkü Citi kazanç rakamının 400 milyon dolarlık bir hukuk cezasını da kapsadığını açıkladı. Ceza hariç tutulursa kazançlar Wall Street tahminlerini yine de aşıyor.

Citi CEO’su Michael Corbat, “Covid-19 salgınının etkilerini son derece iyi yönlendirmeye devam ediyoruz. Kredi maliyetleri dengelendi, mevduatlar artmaya devam etti,” ifadelerini kullandı. Bankanın net kredi zararlarının üçüncü çeyrekte önceki üç aylık dönemde 2,2 milyar dolardan 1,9 milyar dolara gerilediği de görüldü.

Şirketin genel kredi maliyeti üçüncü çeyrekte 7,9 milyar dolardan 2,26 milyar dolara kadar geriledi.
Citi 3Ç20 Kurumsal Müşteri Sonuçları
Kaynak: Citigroup

Bankanın sabit gelir ve hisse senedi bölümlerinin alım satım gelirleri de beklentilerin üstünde geldi. Sabit gelirli ticaret 3,8 milyar dolar gelir sağlarken, hisse senedi satışlarında 875 milyon dolarlık artış görüldü. FactSet tarafından yapılan ankete katılan analistler, sabit gelirnin 3,5 milyar dolar ve hisse senedi alım satım gelirlerinin 851 milyon dolar artmasını tahmin ediyordu.

Varlık bazında en büyük üçüncü ABD bankası olan Citigrop, büyük bir yönetim değişikliğinin ortasında bulunuyor. Geçen ay uzun süreli CEO Michael Corbat’ın, yardımcısı Jane Fraser ile değiştirileceği duyuruldu. Böylece Citi, kadın CEO tarafından yönetilen ilk büyük Wall Street bankası unvanını da aldı.

GCM Yatırım Banner
Citigroup hisse senetleri, açılış öncesi işlemlerde %1,46 oranında artıda 46,55 dolardan işlem görmeye başladı.
Citi Hisseleri Açılış Öncesi İşlem Performansı
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 45,88 dolardan sonlandıran hisse senetleri, 52 haftanın en yüksek seviyesini 83,11 dolar ile kaydetti. 52 haftanın en düşük seviyesi ise 32 dolar oldu. Hisselerin 5 günlük getirisi %3,31 düzeyine yükselirken, yılbaşından bu yana %42,57 oranında negatif getiri performansı kaydetti.

Geçen ay Corbat’ın ayrılışı, düşen hisse fiyatı ve düzenleyicilerin baskısıyla hızlandı. Geçen hafta banka, risk kontrollerinde uzun süredir devam eden birkaç eksikliği gidermediği için 400 milyon dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın