Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citibank’a Göre Anlaşmasız Brexit ile İngiliz Bankalarının Gelirleri %25 Düşebilir!

Citibank, İngiltere'nin anlaşmasız olarak AB'den ayrılmasıyla İngiliz bankalarının gelirlerinde %25 düşüş görülebileceğini iddia etti.
Citibank’a Göre Anlaşmasız Brexit ile İngiliz Bankalarının Gelirleri %25 Düşebilir!
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin 31 Ekim tarihi itibarıyla yoluna artık Avrupa Birliği (AB) üyesi olarak devam etmeyeceği konusu gündemi bir süredir meşgul ediyor. Söz konusu tarihin yaklaştığı şu günlerde,  AB ve İngiltere bu konudaki görüşmeleri sıklaştırma yönünde bir karar almıştı.

İngiltere’nin isteği üzerine alınan bu karar kapsamında gelecek haftadan itibaren AB ve İngiltere Brexit meselesini daha fazla görüşme fırsatına sahip olacak. İngiltere anlaşmalı mı yoksa bir anlaşma olmaksızın mı AB’den ayrılacak henüz bilinmiyor.

Çok uluslu finansal şirket Citibank, İngiltere’nin anlaşmasız şekilde AB’den ayrılmasının İngiliz bankalarına %25 gelir düşüşü getirebileceğini öne sürdü.

İngiltere'nin Anlaşmasız Ayrılığı Gelir Düşüşü GetirebilirNew York merkezli Citibank’ın İngiltere için bir uyarı niteliği taşıyan bu fikrine hükümetin ne tepki vereceği merak ediliyor. Ayrıca bankanın araştırma birimi, ülkenin AB’den anlaşmasız olarak ayrılma ihtimalinin arttığını belirtti.

Açıklamalarını sürdüren Citibank, içinde bulunulan şu durumda İngiltere’nin ekonomik büyümesinde düşüş ve yüksek olmayan faiz oranları sebebiyle ülkedeki yerleşik bankaların böyle bir zarar görebileceğini düşünüyor.

Bununla birlikte 2016 yılının Haziran ayıyla kıyaslandığında şu anda varlık risk primlerinin oldukça yüksek olduğuna ve söz konusu bu riskin bankalar için de söz konusu olduğuna açıklamalarda yer verildi.

GCM Yatırım Banner
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çarşamba günü kaydettiği açıklamalarında 9-14 Ekim tarihleri arasında parlamentoyu tatil etme nedenini Kraliçe Elizabeth’e kabul ettirmişti.

Boris JohnsonJohnson’ın parlamento kararı Wall Street’i ikiye bölmüş, muhalefet ise tatil fikrini “anayasal zorbalık” olarak nitelendirmişti. Diğer taraftan İngiltere’deki muhafazakar partinin İskoçya kolu lideri Ruth Davidson, önceki gün görevinden istifa etti.

Johnson’un anlaşmasız ayrılık tutumunu sık sık eleştiren Davidson’un parlamentonun tatil edilmesi kararı ve ailevi problemlerin sebebiyle istifaya yöneldiği biliniyordu.

İngiltere Parlamontosu’nun Johnson kararıyla tatil edilmesi, Brexit sürecinde oldukça önemli olan görüşmelerin ele alınmasına engel olacak gibi görünüyor. Johnson ise vekillerin tartışma için çokça zamanı olduğunu öne sürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.