Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2021’in İlk Yarısında Cirosunu %26,8 Artıran Renault Hisseleri Düşüyor

Fransız otomotiv markası Renault, talep belirsizliği ve üretim kaybına rağmen yılın ilk yarısında cirosunu artırmayı başardı.
2021’in İlk Yarısında Cirosunu %26,8 Artıran Renault Hisseleri Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Renault Grubu, yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Fransız araç üreticisi 2021’in ilk altı ayında cirosunu %26,8 artırarak 23,4 milyar Euro’ya yükseltti. Grup, Renaulution planı kapsamında azaltmak istediği 2 milyar Euro’luk sabit giderin, 1,8 milyar Euro’sunu geride bıraktı.

Söz konusu dönemde faaliyet karı 2020’deki %6,5’lik düşüşün aksine, 2021’de %2,8 yükseldi. Küresel ölçekteki satışları bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %18,7 oranında artış gösterdi. 2019’a göre ise %24,2 azaldı.

Paris Borsası’nda işlem gören RENA kodlu hisseler, açıklanan verilerin ardından düşüş sergiledi.
Renault Grubu Hisse %4'e Yakın Ekside
Kaynak: Yahoo Finance

Hisseler önceki kapanışını 33,13 Euro’dan yaptıktan sonra, yeni güne 34 Euro seviyesinden başladı. Günün ilk saatlerinde 34,62’ye çıkıp, sert bir düşüş gösterdi. 31,36 Euro’ya kadar inen otomotiv devinin hisseleri, TSİ 15.00 sularında %3,80 oranında azalışla işlem görüyor.

Renault Grubu CEO’su Luca de Meo, finansal verilere yönelik açıklamada bulundu. Renaulution stratejisinin meyvelerinin alındığını ve bunun henüz çok başında olduklarını söyledi.

Renault Grubu CFO’su Clotilde Delbos ise ana finansal göstergeleri iyileştirme konusunda önemli bir adım attıklarını dile getirdi. Güçlü likidite pozisyonlarının toparlanma hedefini rahat bir şekilde takip etmelerine olanak tanıdığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Varlıkların %1,35’ini oluşturan faaliyet giderlerindeki artışın, araç stoklarının optimize edilmesiyle bağlantılı olarak ortalama performans gösteren ağ varlıklarındaki sert düşüşten kaynaklandığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın