Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çip Kıtlığı Uyarısı Mercedes-Benz Üreticisinin Hisselerini Düşürdü

Daimler altındaki Mercedes-Benz, çip kıtlığının önümüzdeki iki çeyrekte satışları etkileyeceği konusunda uyardı. Hisseler sert düştü.
Çip Kıtlığı Uyarısı Mercedes-Benz Üreticisinin Hisselerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Mercedes-Benz üreticisi Alman otomotiv devi Daimler hisseleri, şirketten yapılan uyarı sonrasında sert düştü. Yarı iletken kıtlığına atıfla satışlar konusunda uyarıda bulunan Daimler AG, bugünkü açıklamasında ikinci çeyrekte teslimatların çip eksikliği nedeniyle önemli ölçüde kısıtlandığını söyledi.

Mercedes, kıtlıkların özellikle Haziran’da şiddetli olduğunu ve otomobil üreticisinin tedarik zincirindeki sıkıntının önümüzdeki iki çeyrek boyunca devam etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte üç aylık dönemde güçlü küresel talep ve sağlıklı bir sipariş alımı olduğunu belirtti.
Daimler Hisse Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Mercedes-Benz otomobillerinin küresel perakende satışları, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 28 artışla 591,725 araca ulaştı. Yine de çip kıtlığı kaynaklı satış uyarısı
Daimler’in Alman borsasında işlem gören hisselerini negatif etkiledi.

Gösterge DAX Endeksi’nin en kötü performansları arasında yer alan Daimler AG hisseleri dün 75,91 euro ile kapandıktan sonra bugüne 75,94 euro ile başladı.

Gün içinde 74,00 – 75,94 aralığında hareket ederken gün iç düşüğü 20 Mayıs sonrası en zayıf değeri oldu. TSİ 15.10 sıralarında yüzde 2,25 ekside seyreden DAI kodlu hisselerin 5 günlük performansı yüzde 2,4’e yaklaştı. Diğer tarafta yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 14 değerlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu