Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Yatırımcılar Çalkantılı Siyasi Sahneye Rağmen Tayland Mülküne Milyarlar Harcıyorlar

Tayland’ın Çinli emlak yatırımcıları arasındaki popülerliği 2014 askeri darbesine ve gelecek seçimler konusundaki belirsizliğe rağmen artış gösterdi. Detaylar aşağıda;
Çinli Yatırımcılar Çalkantılı Siyasi Sahneye Rağmen Tayland Mülküne Milyarlar Harcıyorlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Krallık belirsiz bir ulusal seçime yönelirken bile Çinli yatırımcılar paralarını Tayland’ın emlak sektörüne dökmeye devam etti. Bu durum Güneydoğu Asya ülkesinin Çinliler için popülerliğinin üzerini çizdi ki Asya’nın lider ekonomisinden gelen turistler Tayland’ı yıllarca tatil için en üst nokta olarak görüyorlardı.

Çin’in online emlak portalı Juwai.com’dan alınan son verilere göre Tayland, 2018’de potansiyel gayrimenkul alıcılarından gelen talepler söz konusu olduğunda 2016’daki altıncı sırasından yükselerek Çin’in en popüler ülkesi olmuştu. Bu noktada Tayland’ın 24 Mart’ta genel seçimler yapacağı akıllara gelse de Juwai CEO’su Carrie Law verdiği bir demeçte, Tayland seçimleriyle Çinlilerin mülk alımları arasında bağlantı görmediğini söyledi.

Öyle ki emlak portalının CEO’su; seçimin Tayland için önemli olduğunu fakat birlikte çalıştıkları alıcıların çoğunun sonuçtan endişe duymadıklarını vurguladı.

Seçim Tayland için Önemli Ama Çinliler Endişe Duymuyor İlgili haberde Dünya Bankası’nın Tayland’ın 2014’teki askeri darbeden bu yana güçlenerek 2017 yılında yüzde 3.9’luk gayri safi yurt içi hasılaya ulaştığını bildirdiği hatırlatıldı. Dünya Bankası, söz konusu rakamın 5 yıl içindeki en iyisi olduğunu ancak bu yıl daha zayıf küresel büyüme nedeniyle biraz yavaşlamasının beklendiğini kaydetti. Öte yandan, askeri darbe 10 yıldan az bir sürede ikinci darbe olmasına rağmen siyasi ayaklanmanın Tayland’ın devasa mülk yükselişini çok az etkilediği de aktarıldı.

Tayland’ın en büyük geliştiricilerinden biri olan Sansiri’nin, yabancı alıcılardan gördüğü yüksek ilginin ardından uluslararası iş birimini 2014’te kurması da bunu destekliyordu.

Sansiri Yabancı Alıcılardan Gördüğü İlgi Uluslararası Satı Birimini Kurdu Sansiri’nin üst düzey yöneticilerinden Nanmanas Jiwattanakul da Çinli alıcıların şirketin uluslararası satışlarının yüzde 70’ini oluşturduğunu dile getirdi. Jiwattanakul herhangi bir pazarlama çabası tarafından teşvik edilmeden oluşan durumun, şirketi Tayland’da showroomlar oluşturmaya ve yurtdışındaki alıcılara hitap etmeye yönlendirdiğini bildirdi. Nanmanas Tayland ekonomisi, iş süreçleri ve politikalar sayısız hükümet değişikliğine rağmen tutarlılık ve esneklik gösterdiği için yabancı alıcıları caydırılmadığını belirtti.

Ayrıca Tayland’daki emlak fiyatlarının son 10 yılda yaklaşık iki katına çıktığını dolayısıyla yatırımcıların servetlerini artırmak için ülkeyi iyi bir yer olarak gördüklerini söyledi.

Tayland Emlak Fiyatları Son 10 Yılda İki Katına Çıktı Yine de insanların Tayland’da mülk satın almaya yönlendiren finansal hesaplardan ibaret olmadığını ayrıca tatil ve emeklilik için de evler satın aldıklarını da ekledi. Juwai’ye göre Tayland, 2018’de Çin’in emlak yatırımı konusunda en popüler dördüncü ülkesi olmuştu. Buna göre Çin kaynaklarından gelen 2.3 milyar dolarlık rakamın ardından Avustralya 14 milyar dolar, Hong Kong 16 milyar dolar ve ABD’nin 30 milyar dolarının arkasında kaldı.

GCM Yatırım Banner

Bu durum, Sansiri’nin CEO’sunun deyimiyle 2018’de şirketin şimdiye kadarki en iyi yılı kaydetmesine yardımcı oldu. Yönetici geçen hafta düzenlediği basın toplantısında gelirlerin 2017’den yüzde 51 artarak 14 milyar Tayland bahtı (446 milyon dolar) seviyesine ulaşarak uluslararası pazarlardan gelen en yüksek satışları gördüğünü kaydetmişti. Böyleyken bile Sansiri CFO’su, şirketin 2019 yılında politik belirsizlikten dolayı ölçülü harcama hedefi belirlediğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.