Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Otomotiv Devleri Türkiye’yi Radara Aldı

Geçen yıl üretim ve satışta rekor performans gösteren otomotiv sektörüne Çinli firmaların ilgisi büyük oldu. 3 büyük firma yatırım için görüşmeler yürütüyor.
Çinli Otomotiv Devleri Türkiye’yi Radara Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elektrikli araç üretiminde öne çıkan Çin’in Türkiye pazarı için planlarını Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam paylaştı. Saydam, Pekin’in Türkiye’de üretim yapma niyeti güttüğünü ve pazara olan ilgisinin yüksek oluğunu söyledi.

Türkiye’nin Avrupa ile Gümrük Birliği sözleşmesini yenileyecek olmasıyla, birden fazla Çinli firmayla görüştüklerini kaydetti.

Basın toplantısında konuşan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı, fabrika yatırımı görüşmelerini sürdüren Skywell’ın ön planda olduğunu ve Chery ile MG’nin de adaylar arasında yer aldığını açıkladı.

“Hedefimiz 2030’da dünyanın ilk 10 üreticisi arasına girmek” diyen Saydam, Orta Doğu’da başlayan savaşın etkisiyle Kızıldeniz’deki sorunlarla birlikte Çinli otomotiv markalarına Avrupa pazarına getirilen yüzde 30’luk vergiye atıf yaptı.

Yüksek faiz oranları yüzünden de Çin tarafının Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını belirterek, “Hatta şu anda birden fazla Çinli firmayla görüşüyoruz. 1 milyon adetlerde bir iç pazar, Avrupa’yla Gümrük Birliği sözleşmesini yenileyecek olan bir ülke ve güçlü bir otomotiv birikimi. Yatırım herkesin faydasına olur” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın