Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daimler Hissesini Artıran Çinli BAIC, Payını %15’e Çıkardı!

Çinli BAIC, Daimler'den aldığı son %5'lik hisse ile Alman markanın en büyük Çinli ortağı oldu.
Daimler Hissesini Artıran Çinli BAIC, Payını %15’e Çıkardı!
HABER GİRİŞ

Alman Daimler, bünyesi içerisindeki ortaklarıyla olan pay dağılımını yeniden düzenledi. Çinli, ülkelerinde farklı menşeli firmaların çalışmalarına, kendileriyle ortaklık şartı koşuyor. Otomobil pazarının en büyüğü olan Çin, kendi içerisindeki çalışmaların çoğunu tecrübeli firmalarla gerçekleştiriyor.

Bazıları Avrupa ve Amerikalı firmalarla ayrı bir otomobil markası üzerinden de ilerleyebiliyor. Verilecek en iyi örnek, Geely ile Volvo arasında kurulan Lykn & Co markasıdır. İşte bu yazımızda bahsi geçen iki Çinli firma Daimler’de hisse sahibi. Gelen son habere bakılırsa, BAIC Alman markadaki payını artırmış. İşte detaylar;

Beijing Automotive Group Co.’nun kısaltması olan BAIC’in daha önce Daimler’de %10 hissesi vardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Para sıkıntıları olmayan ve istediklerini alabilen Çinli firmalardan birisi de BAIC’dir. 2 ay önce yer verdiğimiz haberde iki firmanın birleşme söylentileri ardından, Daimler hisseleri düşüş yaşamıştı.

Mercedes-Benz’in bir süreye kadar en büyük ortağı BAIC’ti. Sonrasında ikinci dev şirket Geely’de Alman markanın payına göz dikmiş ve %9.69 kadar Daimler’de pay sahibi olmuştu.

Belirli seviyede maddi sorun yaşayan Mercedes, yatırımcı paylarını genişleterek, Çin’deki gücünü artırmanın peşine düştü. Geely’i %15 payla geçerek ilk sıraya yükselen Çinli’nin, %5 için ödemesi gereken para 2.5 milyar dolar. Bundan sonra iki şirket araç üretimlerinde ortak hareket edecekler. Özellikle Çin’e kaydırılan elektrikli araç üretimi, en kritik nokta.

GCM Yatırım Banner

Daimler AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Otomobil Başkanı Ola Källenius, “Uzun zamandır devam eden ortağımız BAIC’in Daimler’de uzun vadeli bir yatırımcı olmasından çok memnunuz. Bu adım, başarılı ortaklığımızı pekiştiriyor ve şirketimizin stratejisine ve gelecekteki potansiyeline duyulan güvenin bir göstergesidir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yönetici aynı zamanda Çin pazarının sadece satış değil, ürün geliştirme ile üretim için de başarının önemli bir dayanağı olacağını söyledi. BAIC ise yeni hisse payı devrinden sonra, “Alman ortağımızla bağlarımızı biraz daha derinleştirmiş oluyoruz. Bu adım, Daimler’in yönetimi ve stratejisine olan uyumumuzu ve güçlü desteğimizi pekiştiriyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.