Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Daimler Hisseleri, Çinli BAIC ile Birleşeceği Söylentileri ile Düştü

Daimler hisse senetleri, Çinli bir ortak firmanın Alman otomobil üreticisinde hisse senedi oluşturduğunu bildiren bir rapor sonrası düştü.
Daimler Hisseleri, Çinli BAIC ile Birleşeceği Söylentileri ile Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Daimler hisse senetleri, Çinli otomobil üreticisi BAIC’in şirketin yüzde açık pazardaki 4 veya 5 oranında alarak bir birleşmeyi amaçladığını bildiren rapor sonrasında düşüş yaşadı. Avrupa hisseleri ise ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının yeniden alevlenmesiyle birlikte bugünkü işlemlerde değer kaybetti.

Reuters konuyla ilgili üç kaynak bulunduğunu ve BAIC’in Daimler hisselerinde bir birleşmeyi amaçladığını gösteren bir rapor yayımladı.

BAIC Birleşme Söylentileri Daimler'i DüşürdüReuters, Çinli Pekin Otomotiv Endüstrisi Holding A.Ş’nin, Mercedes-Benz otomobil üreticisinde yüzde 4 ila 5’lik bir hisseyi birleştirmek amacıyla açık pazardaki hisselerini satın aldığını belirtti. Diğer kaynaklar ise henüz haberi doğrulayamadılar. Bu söylentiler ise Daimler hisselerinin düşüşüne neden oldu.

Daimler hisseleri 2019 yılının başından bu yana yüzde 20 oranında artış gösterdi. Ancak Avrupa ölçütleri için daha geniş çaplı satışlar nedeniyle bugünkü işlemlerde yüzde 3 oranında geri çekilme yaşadı. Reuters tarafından alıntılanan kaynaklardan biri, bu yılki alımların BAIC’in tutkusuyla desteklendiğini ve bugünkü satışların alıcının hisse alımının neredeyse bittiğini gösterebileceğini öne sürdü.

Daimler’de yüzde 5’lik bir hisse oluşturmanın bedeli alıcıya yaklaşık 3,4 milyar dolara mal olacak.

Birleşme Bedeli 3,4 Milyar DolarBAIC, Çin’deki Mercedes otomobillerini ortak girişimleri Pekin Benz Otomotiv ile inşa ediyor. Daimler’in ittifakta denetleyici bir ilgiyi güvence altına almak istediğini de bildirildi. Pekin Benz Otomotiv, geliştirme programlarının şekillerini EV araçlara yöneltmiş ve üretim planlarını Çin’e kaydıracaklarını açıklamışlardı. Ayrıca Mercedes’in Almanya’da açtığı pil fabrikasının bir uzantısının Çin’de olacağı söylenmişti.

Rakip Çinli otomobil üreticisi Zhejiang Geely’nin başkan Li Shufu, Daimler’in en büyük bireysel hissedarı ve Alman firmasının yaklaşık yüzde 10’unu elinde tutuyor. Daimler hisseleri söylentilerin ardından yüzde 2,70 oranında ekside seyretti ve 51,71 Euro’dan alıcı bulmaya başladı. Güne 54,40 Euro’dan başlayan hisseler, söylentilerle birlikte düşüşe geçti ve en düşük 51,51 doları kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu