Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Rusya’dan Kömür İthalatı 5 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Rusya'ya yönelik uygulanan Batı yaptırımlarının ortasında, Çin'in kömür ithalatında büyük tırmanış yaşanıyor. Ayrıntılar haberde...
Çin’in Rusya’dan Kömür İthalatı 5 Yılın En Yükseğine Ulaştı
HABER GİRİŞ

Çin’in indirimli kömür satın alması ve Batılı ülkelerin Ukrayna’yı işgali nedeniyle, Rusya’dan kömür ithalatı Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Gümrük Genel İdaresi’nin verilere göre, Çin geçen ay Rusya’dan 7.42 milyon ton kömür alımı gerçekleştirdi. Bu, Haziran ayında 6.12 milyon ton ve Temmuz 2021’de 6.49 milyon ton olan karşılaştırılabilir istatistiklerin 2017’de başlamasından bu yana en yüksek aylık rakam oldu.

Batılı ülkeler, Avrupa Birliği’nin 11 Ağustos’ta yürürlüğe giren Rus kömürü yasağı sonrası, Çin buradan ithalatını artırdı. Yasak, Rusya’yı Çin ve Hindistan gibi alıcıları hedef almaya ve büyük bir indirimle satış yapmaya zorladı.

Bazı Çinli tüccarlar, kuzeydeki tesislerin kış sezonu için stok oluşturduğu dördüncü çeyrekte Çin’e daha fazla Rus kömürü akmasını bekliyor. Çoğunluğu ucuz, düşük kaliteli termal kömür ve ısıl değeri 3.800 kcal’ın altında olan Endonezya kömürünün Temmuz sevkiyatı 11,7 milyon ton oldu.

Çin Toplam Kömür İthalatını Azalttı

Bu, Haziran ayına göre yüzde 22 artışı getirdi ancak bir önceki yıla göre yüzde 40 düştü. Çin, yerel üretimdeki artış nedeniyle son aylarda toplam kömür ithalatını azalttı. Çin’in güneyindeki elektrik santralleri, Endonezya kömürü satın almak için ihaleler artarken, rekor bir üretim seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Çin’in gümrük verileri, Temmuz ayında Avustralya’dan hiç kömür sevkiyatı yapılmadığını ortaya koydu. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, dünya genelinde enerji fiyatlarında artışa neden oldu. Bu durum küresel enflasyonun tırmanmasında önemli rol oynuyor.

Rusya kendisine yönelik yaptırımlara yanıt olarak, ödemelerini ruble ile yapmayan Avrupa ülkelerinin büyük bölümüne gaz sevkiyatını azalttı ya da askıya aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın