Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Petrol ve Bakır Talebinde Artış Var

Goldman Sachs tarafından yayımlanan bir raporda, Çin'in birçok önemli emtiaya olan talebinin güçlü şekilde arttığı söylendi.
Çin’in Petrol ve Bakır Talebinde Artış Var
Son Güncelleme: 

Goldman Sachs, yakın zamanda yayımladığı bir raporda Çin’in birçok önemli emtia için talebinde güçlü artış olduğunu yazdı. Bakır talebinde yıllık yüzde 8, demir cevherlerinde yüzde 7 ve petrolde yüzde 6 artış olduğunu belirtti.

Tüm bu artışların Goldman’ın tahminlerinin üzerine çıktığı bildirilirken, bunun büyük ölçüde yeşil ekonomi, şebeke ve gayrimenkul tamamlamalarından kaynaklanan güçlü büyümenin bir kombinasyonundan kaynaklandığı söylendi.

Çin’de ekonominin temel ayaklarından biri olan emlak sektöründeki sıkıntılar devam ediyor. Goldman ekonomistleri, Çin’in yeşil ekonomisinin bu yıl şu ana kadar önemli bir güç gösterdiğini ve bunun bakır gibi yeşil geçişle ilgili metallere yönelik talep artışına yol açtığını ifade etti.

Çin’in Güneş Enerjisi Kapasitesi Dünyanın Geri Kalanından Fazla

Çin’in işletmedeki güneş enerjisi kapasitesinin 228 GW’a ulaştığı belirtilirken, bunun dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla olduğu söylendi.

Ülkenin 2030 hedeflerinden çok daha önce rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesini ikiye katlama yolunda ilerlediği söylendi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Goldman’ın elde ettiği verilere göre Çin’in yeşil bakır talebi Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 71 arttı.

Çin’in imalat sektöründeki toparlanma, alüminyum gibi baz metallere olan talebin de artmasını sağlıyor.

Üçüncü çeyrekte şu ana kadar imalat trendlerinde kaydedilen iyileşmenin, aynı zamanda daha güçlü ana metal ithalat seviyeleriyle de aynı zamana denk geldiği söylendi.

Söz konusu verilerin ve beklentilerin emtia fiyatlarında artış sağlaması bekleniyor. Amerikan türü ham petrolün varili haftaya 91 dolardan başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%