Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Emlak Piyasasındaki Kriz Daha Geniş Bölgeye Yayılabilir

Çin’in emlak sektöründeki düşüşün gelecek yıllarda da devam etmesi ve daha geniş bölgelerdeki ülkelere de yayılma tehdidi oluşturduğuna dikkat çekildi. Detaylar haberde;
Çin’in Emlak Piyasasındaki Kriz Daha Geniş Bölgeye Yayılabilir
HABER GİRİŞ

Wall Street bankaları, Çin’in emlak sektöründeki zayıflığın ekonomi üzerinde uzun yıllar bir engel olabileceği ve daha geniş bölgedeki ülkeleri etkileyebileceği konusunda uyardı. Çin ekonomisti Lisheng Wang liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri, emlak sektöründe zayıflıklar gördüklerini belirtti.

Emlak piyasası Çin’in gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yaklaşık dörtte birine katkıda bulunuyor. Wang öncülüğünde ekonomistlerin derlediği nottaysa, “Emlak sektöründe, özellikle alt düzey şehirler ve özel geliştirici finansmanı ile ilgili kalıcı zayıflıklar görüyoruz ve bunlar için hızlı bir düzeltme olmadığına inanıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Goldman’ın ekonomistleri, Çin’deki emlak piyasasının L şeklinde bir toparlanma görmesinin beklendiğine işaret etti. L şeklinde bir toparlanma, şiddetli bir durgunluğun ardından ekonomi yavaş bir toparlanma hızı yaşadığında gerçekleşir.

Çin’in Emlak Sektörü Sadece L Şeklinde Toparlanabilir

Tarih boyunca en kötü ekonomik olaylardan bazılarıyla ilişkilendirilen L şeklinde toparlanmaya işaret eden ekonomistler, Çin’in emlak sektöründe gelecek yıllarda sadece L şeklinde toparlanma olabileceğini öngördüler.

Çin hükümetinin emlak sektörünü destekleme kapsamında daha fazla konut teşvik paketi başlatması yönünde beklentileri olduğunu da kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Analistler ise Çin’deki politika önceliğinin bir ileri döngü oluşturmak yerine çok yıllı yavaşlamayı yönetmek olması gerektiğine işaret etti. Goldman ekonomistleri, 2015-18 yıllarındaki nakit destekli gecekondu yenileme programının tekrarlanmasını beklemediklerini de belirttiler.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Şubat ayında, Çin’in emlak sorunlarını çözmek için daha fazla önlem alması gerektiğine dikkat çekmişti.

IMF’nin Asya Pasifik Departmanı direktör yardımcısı Thomas Helbling, ülkedeki gayrimenkul krizinin sona ermesi için ek eylemlere ihtiyaç duyulacağını paylaşmıştı.

Mülk geliştiricilerinin ciddi finansal zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını ve sorunların henüz ele alınmadığını vurgulayan Helbling, “Bitmemiş konutların büyük stoku konusu daha geniş bir şekilde ele alınmamıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın