Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’i Kızdıracak Hareket: ABD’den Tayvan’a Yeni Heyet Gidiyor

Nancy Pelosi'nin ziyaretiyle başlayan ABD ve Çin gerginliği Tayvan'a yeni bir ziyaretin ufukta görünmesiyle daha da artabilir. Detaylar haberde;
Çin’i Kızdıracak Hareket: ABD’den Tayvan’a Yeni Heyet Gidiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayvan’ın resmi merkez haber ajansının bildirdiğine göre, ABD’li milletvekillerinden oluşan bir başka heyet, Perşembe akşamı Tayvan’a ziyarette bulunacak. Bu ay Tayvan’a gerçekleştirilen üçüncü ziyaret niteliğini taşıyacak gezinin Pekin’in baskısına bir meydan okuma olduğu belirtildi.

Bilindiği üzere Çin, Taipei’de demokratik olarak seçilmiş hükümetin güçlü itirazlarına karşı Tayvan’ı kendi toprakları olarak görüyor. Ülke buna bağlı olarak, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayı başlarındaki ziyaretinin ardından ada yakınlarında askeri tatbikatlar başlatmıştı.

Kurumlardan Görüşmenin İçeriğine Dair Detay Verilmedi

Haber ajansının bildiriminde Perşembe günü ziyareti gerçekleştirecek olan milletvekillerinin isimleri verilmedi.

Heyetin bir ABD askeri uçağıyla Taipei şehir merkezindeki Songshan Havaalanı’na varacağı ve Cuma günü Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşeceği belirtildi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “önemli konukların” saat 23.00’ten sonra (15.00 GMT) Songshan Havaalanı’na iniş yapacağını belirtti. Bunun dışında görüşmeye dair herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Taipei’deki fiili ABD büyükelçiliği de ziyarete dair yorum yapmaktan kaçındı.

Çin’in Tayvan Ziyaretlerine Tepkisi Giderek Sertleşiyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyareti, Çin’i oldukça öfkelendirmişti. Taipei üzerinde ilk kez balistik füze denemeleri yapan ülke ayrıca Washington ile askeri harekat görüşmeleri ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere bazı diyalog hatlarını kesme kararı almıştı.

Yaklaşık bir hafta sonra, farklı beş ABD milletvekili tarafından adaya yeni bir ziyaret gerçekleştirilmiş ve Çin ordusu buna Tayvan yakınlarında daha fazla tatbikat yaparak yanıt vermişti.

Çin, Tayvan’ı kontrolü altına almak için güç kullanmaktan asla geri atmamaya devam ederken, Tayvan hükümeti söylem ve eylemleriyle Çin’e karşı çıkmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu