Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’e Karşı Kurulan Üçlü Güvenlik Paktı AUKUS Toplanıyor

Avustralya için yeni bir dönemin başlangıcı olacak olan AUKUS anlaşmasının detaylarının yakında açıklanacağı duyuruldu. Ayrıntılar haberde;
Çin’e Karşı Kurulan Üçlü Güvenlik Paktı AUKUS Toplanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın bir araya geleceği açıklandı. Üçlü görüşmenin, AUKUS anlaşması ile ilgili olacağı ve ABD’nin San Diego şehrinde yapılacağı bildirildi.

Üç üye ülkenin isimlerinin kısaltması ile oluşan AUKUS, üçlü bir güvenlik paktı olarak biliniyor. Ayrıca Avustralya’nın nükleer denizaltıya sahip olması ve bu alanda teknoloji paylaşımını da içeriyor.

Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

Avustralya Başbakanı Albanese, AUKUS savunma iş birliğiyle ilgili ABD yerel saatiyle bu akşam açıklanacak planların ülkesinin savunma politikaları açısından yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ileri sürdü.

AA’nın haberinde liderlerin gerçekleştireceği AUKUS görüşmesini, Albanese’in daha önceden 13 Mart’ta yapılacağını duyurduğu anımsatıldı.

Toplantı, AUKUS Zirvesi olarak da adlandırılıyor. Toplantının ardından Avustralya’nın nükleer denizaltıya sahip olması ve nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını içeren AUKUS anlaşmasıyla ilgili planların açıklanması da tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Avusturalya için Ne Anlama Geliyor?

İngiltere Başbakanı Sunak resmi Twitter hesabından, “San Diego yolunda.” paylaşımıyla gelecek nesiller için insanların ve değerlerin nasıl savunacağını özetleyen üçlü toplantıyı dört gözle beklediğini bildirdi.

Avustralya Başbakanı Albanese ise resmin Twitter hesabından, üçlü toplantının yarın San Diego’da yapılacağını vurguladı. Albanese yaptığı paylaşımda Biden ve Sunak ile AUKUS anlaşması için sonraki adımların Avustralya için ne anlama geldiğini açıklayacağını duyurdu.

Avustralya, Ekim 2021’de ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı teknolojisi alanında iş birliğini öngören AUKUS anlaşmasını imzalamıştı. AUKUS ile Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’deki tersanelerde en az 8 nükleer enerjiyle çalışan denizaltının inşa edilmesi öngörülüyor.

Çin: Anlaşma Bölgesel Barışı Baltalayacak

Avustralya’nın sahip olacağı nükleer enerjili denizaltıların, Hint-Pasifik’teki istikrarı destekleyerek anlaşmaya taraf olan ülkelerin ortak değer ve çıkarlarına katkı sunması anlaşmanın amaçları arasında.

AUKUS anlaşmasının, Hint-Pasifik bölgesindeki Çin’in büyüyen askeri varlığına karşı yapıldığı açıklanmıştı. Bunun üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, konuya ilişkin tepki göstererek, anlaşmanın bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalayacağı savunmuştu.

AA’nın haberinde AUKUS’un ardından Avustralya’nın, nükleer güce ulaşmadan önce nükleer denizaltılara kavuşacak ilk ülke olarak kayıtlara geçeceği vurgulandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın