Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den ABD’ye Sert Tepki: Suçlamalara Karşı Çıkıyoruz!

Çin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi. İşte gerilimi tırmandıran söylemler;
Çin’den ABD’ye Sert Tepki: Suçlamalara Karşı Çıkıyoruz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugünkü bir basın toplantısında Blinken’ın açıklamalarına tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Çin’e yönelik politika konusundaki açıklamalarının yanlış bilgi yaydığını, Çin tehdidini abarttığını, Çin’in içişlerine müdahale ettiğini ve Çin’in iç ve dış politikasını karaladığını söyledi.

Çin’den ABD’ye Sert Tepki!

Çin’in konuyla ilgili güçlü hoşnutsuzluğunu ve buna katı bir şekilde karşı çıktığını ifade etti.

Antony Blinken’in dünyanın en büyük iki ekonomik gücü arasındaki ilişkilere odaklanan konuşmasını eleştiren Wenbin, ABD’nin Pekin’in itibarını lekelemek istediğini söyledi.

Ayrıca Blinken’ın konuşmasının amacının Çin’in gelişimini kontrol altına almak ve bastırmak ve ABD hegemonyasını sürdürmek olduğunu belirterek; “bunu şiddetle kınıyor ve reddediyoruz” dedi.
Şu ifadelerle de ABD’nin kurallarını eleştirdi:

GCM Yatırım Banner

“ABD’nin savunduğu kurallara dayalı uluslararası düzene gelince, içgörü sahibi herkes, bunların ABD ve birkaç başka ülke tarafından ABD’nin egemen uluslararası düzenini korumak amacıyla formüle edilen kurallardan başka bir şey olmadığını görebilir. ABD, kendi iç hukukunu her zaman uluslararası hukukun üzerinde tutar ve uluslararası kuralları seçici bir şekilde takip eder.”

Blinken Ne Dedi?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin ile yeni bir Soğuk Savaş peşinde olmadığını ancak müttefiklerini Pekin’in saldırgan vizyonuna karşı uluslararası düzeni
savunmak için harekete geçireceğini söyledi.

Biden yönetiminin Çin’e yönelik stratejisini açıklamak için yaptığı konuşmada Blinken, Rusya’nın Ukrayna işgalinin ABD’yi Çin’in ortaya koyduğu uzun vadeli meydan okumayla yüzleşmekten alıkoyamayacağını söyledi.

”Çin’i büyük bir güç rolünden alıkoymaya veya Çin’in veya herhangi bir ülkenin ekonomisini büyütmesini veya halkının çıkarlarını geliştirmesini engellemeye çalışmıyoruz. Ancak barış ve güvenliği sağlayan, bireylerin ve egemen ulusların haklarını koruyan ve ABD, Çin dahi tüm ülkelerin bir arada yaşamasını ve işbirliği yapmasını mümkün kılan uluslararası hukuku, anlaşmaları, ilkeleri ve kurumları savunacak ve güçlendireceğiz.” dedi.

Aynı zamanda Çin’in hem uluslararası düzeni yeniden şekillendirme niyetine hem de bunu yapacak ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik güce sahip tek ülke olduğunu belirterek; “Pekin’in vizyonu bizi son 75 yılda dünyanın ilerlemesini sağlayan evrensel değerlerden uzaklaştıracaktır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.