Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Bankacılık Dernekleri NFT’leri Kısıtlama Peşinde

NFT sektörü son dönemde hızla büyürken, Çin bu alanı daha fazla incelemeye başladı. Ayrıntılar geliyor…
Çin’deki Bankacılık Dernekleri NFT’leri Kısıtlama Peşinde
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası geçtiğimiz yıldan bu yana NFT’lerin hızlı yükselişine tanık oluyor. Piyasaya yönelik kısıtlayıcı yaklaşımı ile bilinen Çin’in yeni hedefi NFT’ler olabilir.

Çin İnternet Finans Birliği, Çin Bankacılık Birliği ve Çin Menkul Kıymetler Birliği, NFT’lerin finansallaştırılma ve menkul kıymetleştirilme süreçlerini frenlemek ve tokenlerle ilgili yasa dışı finansal faaliyetler riskini sınırlamak istiyor.

Dernekteki üç dernekten ikisi geçtiğimiz yıl üyelerine kripto şirketleri ile iş yapmalarının yasak olduğunu söylemişti. Bu Çin’de sektöre uygulanan en sert askılardan biri olmuştu. Bu kısıtlamadan kısa bir süre sonra ülkenin baş yönetim organı olan Devlet Konseyi, kripto madenciliği ve ticareti konusunda baskı yapılması çağrısında bulunmuştu.

Dernekten Yasa Dışı Faaliyet Uyarısı

Son açıklamada üç dernek NFT’lerin dijital sanayileşmeyi teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu ancak varlıklar üzerindeki kara para aklama ve diğer yasadışı finansal faaliyetlerle ilgili risklere karşı uyarıda bulundu.

Çinli yetkililer daha önce, kriptoya yönelik kısıtlamalara neden olarak, dolandırıcılık ve spekülasyon faaliyetlerini göstermişti. Dernekler, NFT’lerin menkul kıymetler veya değerli metaller gibi temel varlıkları temsil etmediğini ve merkezi ticaretin sağlanması gerektiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

NFT işlemlerinin fiyatlandırılmasında kripto paraların yer almaması gerektiğini belirten dernekler, platformlara gerçek adla kimlik doğrulama yapılmasını ve ve kara para aklamaya karşı önlem alınması gerektiğini belirtiyor.

Çin’in kriptoya karşı baskısına rağmen, NFT’ler büyük firmalar ve devlet kurumları tarafından dağıtılmaya devam ediyor.

Devlet destekli medya ve resmi kurumlar daha önce NFT ticaretine yönelik uyarılar yapmıştı. Son açıklamada tüketicilere spekülatif varlıklardan ve yasa dışı faaliyetlerden uzak durma çağrısı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.