Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Vakalar Arttıkça Limanlardaki Sıkıntı Büyüyor

Çin’in karantina uygulamasını kaldırması vakaların artmasına yol açarken, bu durum limanlarda iptallere ve teslimat sıkıntısına sebep oldu.
Çin’de Vakalar Arttıkça Limanlardaki Sıkıntı Büyüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in sıfır Covid politikasından çıkmasına dair aldığı kararın yankıları giderek büyüyor. 8 Ocak’tan itibaren sınırlarını kısıtlama olmadan açacağını duyuran Çin, her ne kadar rahat davransa da dünyanın geri kalanını endişeye sokmuş durumda.

Diğer yandan her gün yeni vakaların bildirildiği biliniyor. Kaynakların aktardığı bilgiye göre vakalardaki artış üretim siparişlerinin tamamlanması sürecinde aksaklık yarattı. Lojistik yöneticileri, vakaların artması nedeniyle fabrikalarında işçilerin çalışamadığını ve ellerindeki siparişlerin tamamlanamadığını bildirdi.

Tüm İşletmelerde Covid Sıkıntısı Yaşanıyor

Hong Kong merkezli nakliye firması HLS, işgücünün yarısının çalışamaz halde olduğunu ve birçok Çinli üreticinin normalden çok daha az üretim yaptığını açıkladı.

Tüm işletmelerin Covid’in etkisini hissettiği için konteyner teslim alma ve lojistik kısmında da sıkıntı yaşandığı söylendi.

Ay Yeni Yılı tatili sonrasında da birçok insanın enfekte olması ve üretimde daha büyük bir yavaşlama olması bekleniyor. Hastanelerden elde edilen bilgiler insanların ailelerinin, meslektaşlarının ve arkadaşlarının hep birlikte enfekte olduğu yönünde.

Limanlarda İptaller Artıyor

Tüm bunlar limanlarda teslimat sorunu yaşanmasına sebep oldu. Dünyanın bir numaralı limanı olan Şanghay limanında iptallerin arttığı belirtildi.

Aynı şekilde dünyanın en büyükleri arasında yer alan Shenzhen ve Qingdao limanlarında da normal işin sağlanamadığı ve iptallerin her geçen gün arttığı söylendi.

Vakaların rahatsız edici şekilde arttığı, yeni yıl tatili dönüşünde daha da artacak olmasının hesaba katılması gerektiğine dikkat çekilirken, limanlardaki tıkanıklığın giderilmesi için alternatif yollar bulunması gerektiğinin altı çiziliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu