Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Tüketici Harcamaları Salgın Öncesi Seviyeye Dönemedi

Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülkedeki tüketici harcamaları henüz Kovid-19 pandemisi öncesinde seyreden seviyelere geri dönebilmiş değil. Detaylar...
Çin’de Tüketici Harcamaları Salgın Öncesi Seviyeye Dönemedi
HABER GİRİŞ

Analistler, Çin’in tüketici harcamalarının hala pandemi öncesindeki kadar hızlı artış göstermediğini söyledi. Ticaret Bakanlığı verilerine dayanan raporlara göre 29 Eylül ile 5 Ekim arasındaki tatil dönemindeki perakende satışlar bir yıl öncesine göre yüzde 9 arttı.

UBS Büyük Çin Tüketici Sektörü Başkanı Christine Peng’in tahminlerine göre bu tablo, Ağustos ayına göre bir artışa işaret etmekle birlikte perakende satışlardaki çok yıllık eğilim, pandeminin başlangıcından bu yana yılda yüzde 3’ten daha az bir büyümeye işaret ediyor.

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Peng, bir toparlanma olduğuna ancak bunun kademeli olacağına değinirken günümüzdeki tüketim artışının hala Kovid öncesi seviyenin çok altında olduğuna dikkat çekti.

Resmi rakamlara göre Çin’in perakende satışları 2022 yılında yüzde 0,2 oranında düştü. Perakende satışlar 2019 yılında yüzde 8 oranında büyümüştü.

Peng: Yakın Gelecekte Yüzde 9’a Dönmesi Mümkün Değil

UBS’in, tüketim artışının 2024’ün sonuna doğru yüzde 5 ya da yüzde 6’ya yükselmesini beklediğini söyleyen Peng, düşük tüketici güveni nedeniyle perakende satışların yakın gelecekte yüzde 9’a geri dönmesinin mümkün olmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Peng ayrıca, hane halkı servetinin büyük bir kısmının gayrimenkulde olması nedeniyle emlak sektöründeki çöküşün etkisine ve yerel borç sorunları nedeniyle hükümet harcamalarındaki düşüşe değindi.

Tüketicilerin, hükümetin yasal düzenlemeleri sıkılaştırması nedeniyle gelecekteki gelirleri konusunda belirsizliğini koruduğunu ifade etti.

Açıklamasının devamında, “Tüketiciler daha fazla para harcamaya başladılar, ancak parayı nasıl harcayacakları konusunda hala temkinli bir tutum sergiliyorlar.” şeklinde konuştu.

Geçen hafta sona eren uzun Çin Altın Hafta tatili, iç turizmin salgın öncesi seviyelere geri döndüğünü gösterirken yurt dışı seyahatler ise henüz 2019 seviyelerine tam olarak ulaşamadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.