Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Sektör Faaliyeti Daralırken Karantina Uyarıları Artıyor

Çin'in hizmet ve imalat sektörü üzerindeki tecrit baskısı sürerken ekonomiye ilişkin endişeler artıyor. Bugünkü zayıf verilerin ardından gelen bir yorum da ekonomik zarara karşı uyardı. İşte detaylar;
Çin’de Sektör Faaliyeti Daralırken Karantina Uyarıları Artıyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde hizmet sektörü faaliyeti Mayıs ayında yine daralma bölgesinde kaldı. Benimsediği sıfır Covid politikası nedeniyle eleştirilen Çin, aldığı sert önlemlerle ekonomi endişelerini artırdı.

Bugün Markit Economics tarafından açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri de önlemlerin faaliyet üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Uzmanlar, ileride daha fazla kilitlenme tahminlerinde bulunurken iyimserlik azaldı.

Çin Caixin PMI Verileri Yine Daralma Bölgesinde!

Çin Caixin PMI Veri
KAYNAK: PMI

Çin’in Caixin Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Nisan ayındaki 36,2’lik okumadan daha iyi olsa da 41,4’le daralma bölgesinde kaldı. Bu Covid’e yönelik önlemler ortasında ardışık üçüncü ayında daralmayı işaretledi.

Çin Caixin Hizmet PMI geçen ay 26 ayın en düşük seviyesini gördükten sonra Şubat 2020’den bu yana sektördeki ikinci en keskin düşüşü temsil etti. Öte yandan Çin’in hizmet ve imalat sektörlerinde faaliyetin bileşik sonucunu içeren Kompozit PMI verisi de hafif toparlandı.

Nisan’da 26 ayın en düşük seviyesi olan 27,2’den Mayıs’ta 42,2’ye yükseldi. Yine de Şubat 2020 ve Nisan 2022’den sonra 2005’ten bu yana en düşük üçüncü okuma olarak endişeleri artırdı.

GCM Yatırım Banner

Caixin Insight Group Kıdemli Ekonomisti Dr. Wang Zhe, ankette “Yurtiçi salgınların son dalgasından kaynaklanan hasar, 2020’yi geçebilir.” yorumuyla uyarıda bulundu. Zhe, hükümetin sadece arz tarafına destek vermekle kalmayıp aynı zamanda geliri etkilenen insanlara da sübvansiyonlar sağlaması gerektiğini söyledi.

Çin için Ufukta Yeni Kısıtlamalarla Birlikte Ekonomiye Zarar Var!

Artan kilitleme önlemleriyle birlikte Çin ekonomisine ilişkin uyarılar artıyor. Son haftalarda birçok kurum Çin için 2022 büyüme hedeflerini düşürürken ING Ekonomisti Iris Pang, PMI verileri üzerine karamsar yorumlarda bulundu.

Hem resmi hem de CAIXIN PMI okumalarının hizmet sektörü faaliyetindeki toparlanmanın Mayıs ayında imalatın gerisinde kaldığını gösterdiğini belirterek şöyle dedi:

“Karantinaların kademeli olarak hafifletilmesi nedeniyle Haziran ayında hizmetler sektöründe daha hızlı büyüme bekliyoruz. Ancak ileride daha fazla kilitlenme olabileceğinden endişe duyuyoruz.”

Iris Pang, tecritlerin hafifletilmesine atıfla hizmet ve imalat PMI’larının Haziran’da 50’nin üzerine çıkmasını beklediklerini belirtti. Beklenti, bu dönemde uzun süreli karantina olasılığının az olmasına dayandı. Buradaki temel endişe, “gelecekteki karantinaların daha kısa ve daha esnek olmasına rağmen ekonomik faaliyete zarar vermeye devam etmesi” ifadeleriyle açıklandı.

Şanghay, 1 Haziran’dan itibaren tüm şehir için resmi tecritin hafifletilmesinin ardından Covid vakalarının yeniden canlandığı konusunda uyardı. Dolayısıyla Pang, Çin’de karantinaya dönüş olasılığını göz ardı etmedi. Mevcut tam yıl 2022 gayri safi yurt içi hasıla için yüzde 3,6’lık büyümenin bu olasılığı hesaba kattığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.