Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Sanayi Üretiminde Artış, İşsizlikte Düşüş Var

Çin’de bugün açıklanan Mayıs ayı verileri, karantina tedbirlerine rağmen ekonomide iyimserliğin sürdüğünü gösterdi. Detaylar haberimizde;
Çin’de Sanayi Üretiminde Artış, İşsizlikte Düşüş Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Bürosu, Çarşamba günü kritik ekonomik verilerden bazılarını açıkladı. Ekonomini gidişatına yönelik en önemli göstergelerden olan sanayi üretim Mayıs’ta beklentilerden daha iyi geldi.

Nisan ayında yüzde 2,9 gerileyen sanayi üretimi, Mayıs’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 artışla toparlanma kaydetti. Piyasanın beklentisi ise yüzde 0,7’lik daha düşüş olması yönündeydi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde sanayi üretimi 2021’in Mayıs ayında yüzde 8,8’lik artış göstermiş, devam eden aylarda ise bu seviyeden giderek uzaklaşmıştı. Nisan’daki keskin düşüş ise sıfır vaka politikasıyla uygulanan karantina kısıtlamalarından kaynaklandı.

Çin’de endüstriyel üretim sene başından Mayıs ayına kadar olan zaman diliminde, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 3,3 oranında artış gösterdi. Yıllık endüstriyel üretim 2021 Kasım’da yüzde 10,1 arttıktan sonra Aralık’ta yüzde 9,6, Şubat 2022’de yüzde 7,5, Mart’ta yüzde 6,5 ve Nisan’da yüzde 4,0 artmıştı.

Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 6,7 gerileyen perakende satışlar, yıl başından bugüne kadar olan dönemde ise yüzde 1,51’lik düşüş sergiledi.

İşsizlik Oranında Düşüş Var

Son haftalarda Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle, bazı işyerlerinde kapanmaya giden Çin’de işgücü piyasası olumsuz etkilenmedi. Nisan ayında yüzde 6,1 oranında gelen işsizlik oranı, Mayıs’ta yüzde 5,9’a geriledi. Piyasanın beklentisi ise yüzde 6,1 gelerek değişim göstermemesiydi.

Çin hisse senedi piyasaları ise pozitif gelen ekonomik verilerin etkisiyle kazançlı bir gün geçiriyor. Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,85 oranında artış gösterirken, endeksin en iyi performansı yüzde 10,16 artan Pacific Securities Co Ltd (601099) hisselerinde oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu