Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Sanayi Şirketlerinin Karı 8 Ayda Yüzde 12 Düştü

Çin'de sanayi şirketlerinin karları, geçen yılın ikinci yarısından bu yana ilk kez artsa da 8 ayda düşüşü işaret etti.
Çin’de Sanayi Şirketlerinin Karı 8 Ayda Yüzde 12 Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBC) verilerine göre endüstriyel şirketlerin yılbaşından bugüne kadar elde ettiği kar düşüş gösterdi. Sanayi şirketlerinin karları 2023’ün ilk 8 ayında yüzde 11,7 oranında azaldı.

Bu yılın Şubat ayında açıklanan veride, iki aylık düşüş yüzde 23’e dayanmıştı. Genel tabloda toparlanma olsa da totalde zayıflığın sürdüğü gözlendi.

Diğer yandan sanayi karları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 oranında artış göstererek, son beş aydaki düşüş eğilimine ara verdi.

Sanayi üretimindeki istikrarlı toparlanma, üretim ve satışların iyileşmesinin, sanayi gelirlerini kademeli şekilde artırdığı ifade edildi. Bunun, 2022 yılının ikinci yarısından bu yana gerçekleşen ilk aylık büyüme olduğu söylendi.

Bu arada Çin Merkez Bankası (PBOC), ekonomiyi desteklemek için politika ayarlamalarını hızlandıracağını, para politikasını kesin ve güçlü bir şekilde uygulayacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.