Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Kovid ile Mücadelede Yeni Gelişmeler Yaşanıyor!

Kovid-19 virüsünün çıkış yeri olarak bilinen Çin, 2022'nin sonlarına yaklaşırken salgınla mücadelesini yeni önlemlerle sürdürüyor. Detaylar haberde;
Çin’de Kovid ile Mücadelede Yeni Gelişmeler Yaşanıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de ekonomik toparlanma görünümünü de olumsuz etkileyen Kovid-19 salgınıyla pek çok şehir yönetiminin mücadelesi sürüyor. Son dönemde salgınla mücadelede öne çıkan bölgelerin başında ise ülkenin teknoloji merkezi Shenzhen geliyor.

Shenzhen’in ana bölgelerinde Cuma günü toplu taşıma seferleri duraklatılırken, halka açık faaliyetlerde de çeşitli kısıtlamalara gidildi.

Pek Çok Bölgede Metro ve Otobüs Seferleri Durduruldu

Kentin yaklaşık 18 milyonluk nüfusunun çoğunluğunu oluşturan altı semtte, metro ve otobüs seferlerinin durdurulması sonrasında tüm sakinlerin hafta sonu boyunca iki kez Kovid-19 testi yaptıracağı duyuruldu.

Bunun yanında temel ihtiyaç malzemelerinin satıldığı merkezler ve kamu hizmetleri binaları dışında çalışanların evden çalışma yöntemi ile işlerini sürdürmeleri gerektiği belirtildi.

Perşembe günü Shenzhen’de, şehir yetkilileri tam bir sokağa çıkma yasağının yakın olduğuna dair söylentileri bastırmaya çalıştı. Bilindiği üzere şehir, Mart ayında toplum enfeksiyonlarıyla savaşmak için hızla bir haftalığına kilitlenmişti.

GCM Yatırım Banner

Yetkililerin Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Shenzhen’de yerel olarak bulaşan 87 yeni kovid enfeksiyonu bildirildi. Bir gün önce bu sayı 62’ydi.

Chengdu, Salgından Etkilenen Diğer Bölge Olarak Öne Çıkıyor

Perşembe günü ise 21 milyon insanını karantina altına alan güneybatı metropolü Chengdu’da, otomobil devleri Toyota ve Volkswagen tarafından işletilen fabrikalar da dahil olmak üzere tüm fabrikalarda üretim kapalı döngüler altında sürdürüldü.

Bir şirket yetkilisi, Toyota Motor’un yıllık 105.000 araç üretim kapasitesine sahip Chengdu fabrikasının Sichuan eyaleti hükümetinin talebi üzerine normal bir şekilde ve kapalı bir döngü içinde çalıştığını söyledi. Bir VW Çin temsilcisi ise Chengdu’daki Sagitar ve Jetta modellerini üreten Volkswagen fabrikasının Perşembe gününden beri kapalı bir döngüde çalıştığını belirtti.

Şehirde, günlük toplu testlerin Pazar günü sona ermesinden sonra tecridin kaldırılıp kaldırılmayacağına dair belirsizlik devam etti. Bir gün önceki 157 vaka sayısına kıyasla Perşembe günü 150 yeni yerel vaka bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın