Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de İşsizlik, Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi Arttı

Çin’de bugün açıklanan verilere göre işsizlik oranında artış oldu. Perakende satışlardaki artış beklentileri karşılarken, sanayi üretimi hafif altında kaldı.
Çin’de İşsizlik, Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi Arttı
HABER GİRİŞ

Haftanın üçüncü işlem gününde Çin tarafında ekonomik ajanda oldukça yoğun. Açıklanan resmi rakamlara göre Şubat ayında işsizlik oranı yüzde 5,5’ten yüzde 5,6’ya yükseldi. 16 – 24 yaş arasını kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 18,1 olurken, 25 – 59 yaş arasında yüzde 4,8 olarak gerçekleşti.

31 büyük il ve ilçede yüzde 5,7 seviyesinde gerçekleşen işsizlik oranındaki artış dikkat çekti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre çalışanların haftalık ortalama çalışma saati 47,9 olarak belirlendi.

Sanayi Üretimi Beklentiden Zayıf Geldi

Çin’de sanayi üretimi Ocak ve Şubat aylarını kapsayan dönemde yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artış gösterdi. Bir önceki dönemde yüzde 1,3 artan sanayi üretiminin yüzde 2,6 oranında artması bekleniyordu. Fakat bugün açıklanan rakamlar piyasa tahminlerinin altında kaldı.

Ocak ayının başında sıfır Covid politikasının kaldırılmasının ardından sektör endeksleri arasında en fazla üretim artışı imalatta oldu.

Bu sektör içerisinde kömür madenciliği ve yıkama yüzde 5, petrol ve gaz yüzde 4,2, kimyasal hammaddeler yüzde 7,8, demirli metal ergitme yüzde 5,9, demir dışı metal ergitme yüzde 6,7, elektrikli makineler yüzde 13,9 elektrik yüzde 2,3 tarım yüzde 0,3 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan tekstil ürünleri üretiminde yüzde 3,5, iletişimde yüzde 2,6 otomotiv de ise yüzde 1 oranında düşüş oldu.

Perakende Satışlar Beklentileri Karşıladı

Perakende satışlardaki toparlanma ise devam ediyor. Ocak ve Şubat 2023 döneminde perakende satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,5 artış göstererek piyasa beklentisini karşıladı.

Aralık ayında yüzde 8,6 düşüş beklentisine karşın yüzde 1,8’lik bir düşüş gerçekleşmişti. Geçtiğimiz dönem kendisini belirgin bir şekilde hissettiren toparlanma yılın ilk iki ayında hızlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın