Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Hizmet PMI Temmuz’da Beklenti Üstü Büyüdü

Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre hizmet sektörü iş aktivitesi Temmuz ayında 54,1 ile piyasa tahminlerinin üzerinde büyüdü.
Çin’de Hizmet PMI Temmuz’da Beklenti Üstü Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S&P Global, Çin için Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi (PMI) verilerini açıkladı. Buna göre Çin’de hizmet faaliyetleri Temmuz ayında piyasa tahminlerden daha iyi bir büyüme sergiledi. Haziran ayında 53,9 olan endeks, Temmuz’da 54,1’e yükseldi. Beklenti ise 52,5 değerinin gelmesiydi.

Yeni işlerde hızlanma olmasının firmaları cesaretlendirdiği ve bunun yükselişi belirgin bir şekilde desteklediği söylendi. Şirketin hem girdi maliyetlerinde hem de çıktı ücretlerinde daha yumuşak artışların sinyalini verdiği ifade edildi.

Geçtiğimiz ay yeni siparişlerin arttığı daha güçlü büyümenin, sektör genelinde genel olarak sağlam bir şekilde artan ticari faaliyetlerden kaynaklandığı belirtildi.

Satışlarda sürekli iyileşme ve artan iş gereksinimlerinin firmaları işgücü sayılarını yeniden artırmaya yönelttiği ancak istihdam artışının yetersiz kaldığı söylendi.

Girdi fiyatları enflasyonu Temmuz’da hafif yumuşadı. Faaliyet giderlerindeki artış beklentilerin altında kaldı. Daha yüksek girdi maliyetlerine dikkat çeken şirketler bunu daha fazla personel, nakliye ve konaklama ücretleriyle açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Firmalar artan girdi maliyetlerine kendi fiyatlarını yükselterek karşılık verdi. Giderlerdeki eğilime paralel olarak, satış fiyatı enflasyonu Haziran’a göre zayıfladı. Bu dönemde şirketlerin iyimser beklentileri dikkat çekti.

Caixin Insight Group Kıdemli Ekonomisti Dr. Wang Zhe, Çin hizmet iş aktivitesinin art arda yedinci ay boyunca genişleme bölgesinde olduğunu söyledi. Temmuz ayında hem hizmet arzı hem de talebin genişlemeye devam ettiğini, sektördeki piyasa koşullarının iyileşmeye devam ettiğini ve buna bağlı olarak iş faaliyetlerinin ve talebin arttığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.