Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon Temmuz’da İki Yıl Sonra İlk Kez Düştü

Çin’de tüketici ve üretici fiyatları yıllık bazda düşüş kaydetti. Tüketici fiyatlarındaki düşüş iki yıl sonra bir ilk oldu. Ayrıntılar geliyor...
Çin’de Enflasyon Temmuz’da İki Yıl Sonra İlk Kez Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, Haziran ayına göre ılımlı bir iyileşmeye işaret eden Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Ulusal İstatistik Bürosu, tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 0,3 düştüğünü, Haziran ayına göre yüzde 0,2 arttığını bildirdi.

Yıllık tahmin yüzde 0,4 düşüş olacağı yönündeydi. Wind Information aracılığıyla erişilen resmi verilere göre, bu, 2021′in başından bu yana hala ilk yıllık düşüş oldu. Veriler, üretici fiyat endeksinin Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 4,4 düşerek Haziran ayındaki yüzde 5,4′lük düşüşün üzerinde olduğunu gösterdi. ÜFE’de beklenti yüzde 4,1 seviyesindeydi.

Pinpoint Asset Management başkanı ve baş ekonomisti Zhiwei Zhang, verilerin yayınlanmasının ardından bir notta, “Hem TÜFE hem de ÜFE deflasyon bölgesinde. Cansız iç talep nedeniyle ekonomik ivme zayıflamaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Deflasyona işaret eden verilerin hükümet üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceğini sözlerine ekledi. Çin’de temel gıda maddesi olan domuz eti fiyatlarındaki yıllık yüzde 26′lık düşüş, Temmuz ayında TÜFE’deki genel düşüşe katkıda bulundu. Turizm fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 13,1 arttı.

Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, bir yıl öncesine göre yüzde 0,8 artarak Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. JLL’de Greater China baş ekonomisti ve araştırma başkanı Bruce Pang, üretici fiyatlarının muhtemelen tüketici fiyat endeksinden önce yıllık bazda yükseleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çekirdek TÜFE kademeli olarak artabilirken, tüketici fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşen domuz eti fiyatları ve yüksek baz etkisiyle aşağı çekilmesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.