Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Ekonomik Güç: Rezervler Yükselişte

Çin'in döviz rezervleri, üst üste ikinci ayda da önemli bir artış göstererek ülkenin ekonomik gücüne olan güveni pekiştirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Çin’de Ekonomik Güç: Rezervler Yükselişte
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Döviz Takas İdaresi tarafından yapılan açıklamayla ülkenin döviz rezervlerinin Aralık ayı sonunda, Kasım ayına göre 66,2 milyar dolar yükselerek 3 trilyon 238 milyar dolara çıktığına işaret edildi. Böylece ülke rezervleri art arda ikinci ayda da artış gösterdi.

Kurum söz konusu artışının, döviz kuru dalgalanmaları ve artan varlık fiyatları gibi faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

Aralık ayında büyük ekonomilerin para politikası tercihleri ve beklentilerin etkisiyle ABD doları endeksinin düştüğü kaydedildi. Buna karşın küresel mali varlıkların değerinin genel olarak yükseldiği bildirildi.

Açıklamada, döviz rezervlerindeki artışın takas işlemleri ve varlık fiyatlarındaki değişimin bileşik etkisinden kaynaklandığının tespit edildiği yer aldı.

Çin ekonomisi toparlanma ivmesini sürdürdüğüne işaret edilerek, yüksek kaliteli kalkınmanın sağlam temelde ilerlediğine dikkat çekildi. Bu durumun döviz rezervlerinin genel istikrarına olumlu bir katkı sağlayacağına da vurguda bulunuldu.

GCM Yatırım Banner

Çin’in altın rezervlerinin değeri ise Kasım ayı sonundaki 145,7 milyar dolardan Aralık ayı sonunda 148,23 milyar dolara yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.