Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Devlete Ait Bankalar Mevduat Faizlerini Düşürdü

Çin’in en büyük bankaları, parasal genişlemenin bir işareti olarak mevduat faizlerini düşürme kararı aldı. Detaylar geliyor...
Çin’de Devlete Ait Bankalar Mevduat Faizlerini Düşürdü
Yorum

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in en büyük bankaları, faiz oranlarına yönelik yeni bir adım attı. Ülkenin en büyük bankaları, tüketimin toparlanmakta yavaş kaldığı bir ekonomide büyümeyi artırmak amacıyla mevduat sahipleri için faiz oranlarını düşürdü.

Çin’in devlete ait altı ticari bankası, yuan cinsinden vadesiz mevduat faiz oranlarını geçen yılki yüzde 0,25′ten yüzde 0,2′ye düşürdü. Vadesiz mevduat, herhangi bir zamanda para çekilmesine izin veriyor.

Bankalar beş yıllık vadeli mevduat faiz oranını yüzde 2,65′ten yüzde 2,5′e düşürmek de dahil olmak üzere diğer mevduat ürünlerinde de faiz oranlarını düşürdü. Nomura analistleri, bu kesintilerin bankaların karlılığını artırmaya yardımcı olduğunu ve Çin Halk Bankası’nın diğer faiz oranlarını düşürmesi için zemin hazırladığını söyledi.

Nomura’nın Çin Ekonomisti Ting Lu, “Bankaların mevduat faiz oranlarındaki indirimin, merkez bankasının kredi faiz oranlarında bir indirimin yolunu hazırladığına dair güçlü bir sinyal gönderiyor” açıklamasında bulundu. Çin Merkez Bankası orta vadeli borç verme faiz oranı 15 Haziran’da, kredi faiz oranı ise 20 Haziran’da açıklayacak.

Analistler, “Bu yeni mevduat faiz indirimi turu, hızla kötüleşen ihracat, genişleyen mülk sıkıntısı, devam eden dezenflasyon ve olası bir FED duraklaması ve faiz indirimi çağrısına olan inancımızı artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez bankası oranları dokuz aydır değiştirmedi. Enflasyonu dizginlemek için agresif bir şekilde oranları yükselten ABD ve diğer büyük ülkelerin aksine Çin, faiz oranlarını düşük tuttu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu