Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Daralan Taleple Sanayi Şirketlerinin Karı Yüzde 12,6 Düştü

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin’de sanayi şirketlerinin karı Mayıs ayında geriledi. İşte detaylar;
Çin’de Daralan Taleple Sanayi Şirketlerinin Karı Yüzde 12,6 Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, 28 Haziran Çarşamba günü yayımladığı rapor ile ülkedeki sanayi firmalarına yönelik bilgileri paylaştı. Doğu Asya’da yer alan Çin’de sanayi firmalarının karları daralan talebin etkisiyle Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 12,6 düştü. Nisan ayındaki düşüş yüzde 18,2 düzeyindeydi.

Üç aydan sonra ilk kez düşen ihracat verileri endüstriyel alandaki faaliyetlerin kötüleşmesine neden oldu. Verilere göre yabancı firmaların karları 2023’ün ilk beş ayını kapsayan döneme göre gerileyerek yüzde 13,6 seviyesine indi. Söz konusu veriler talebin daraldığının bir göstergesi oldu.

Çin’de özel şirketlerin karları yüzde 21,3 düşerken kamu iktisadı teşebbüslerindeki kar yüzde 17,7’ye geriledi.

İstatistik Bürosu’ndan Kıdemli İstatistikçi Sun Xiao, Mayıs ayında imalat sektörü karının, gelişimi desteklemek için yavaş yavaş yürürlüğe giren politikalarla iyileşmeye başladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.