Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Çip Alarmı! Yetkililer Acil Toplandı

Çinli yetkililer, ABD'deki kısıtlamaların ardından çip firmalarıyla bir dizi acil durum toplantısı gerçekleştirdi. Detaylar haberde;
Çin’de Çip Alarmı! Yetkililer Acil Toplandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta önde gelen çip şirketleriyle ABD çip kısıtlamalarından kaynaklanan hasarı değerlendirme amaçlı bir dizi acil durum toplantısı düzenledi. Toplantılarda önemli kararlar alındı.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın (MIIT) çeşitli firmalardan pek çok yöneticiyi kapalı kapılar ardındaki toplantılara katılmaya çağırdığı belirtildi.

Davet edilenler arasında Yangtze Memory Technologies Co (YMTC) ve süper bilgisayar alanında uzmanlaşmış Dawning Information Industry Co (603019.SS) gibi önemli şirketlerin de olduğu öğrenildi.

Hatta, ülkenin son teknoloji çip üretimine girmesi konusunda en çok umut vadeden şirketlerin başında gelen Yangtze Memory yetkililerinin, bakanlığı şirketin geleceğinin tehlike altında olduğu konusunda uyardığı belirtildi.

Çin Yönetiminden Çip Sektörüne Tam Destek

Toplantılarda devletin ilgili kurum ve kişilerinin, Biden yönetiminin kapsamlı çip kısıtlamalarından kaynaklanan olası zararı değerlendirdiği ve kritik sektöre destek sözü verdiği öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

Biden yönetimi bu ay içinde belirli gelişmiş çipler ve çip ekipmanı araçları üzerindeki satış kısıtlamaları da dahil olmak üzere Pekin’in teknolojik ve askeri ilerlemelerini yavaşlatmayı amaçlayan kapsamlı bir dizi kısıtlamayı uygulamaya koymuştu.

Uzmanlar, yeni kuralların geniş bir etkiye sahip olacağını ve Çin’in kendi çip endüstrisini geliştirme çabalarını yavaşlatacağını belirtiyor.

Askeri silahlar, yapay zeka, veri merkezleri, süper bilgisayarlar ve üst düzey çipler tarafından desteklenen diğer birçok alanı içeren ticari ve devlet araştırmalarını ilerletme çabalarını yavaşlatacağının altını çiziyorlar.

Uzmanlar Revizyon Vurgusu Yaptı

Çalışma raporunun, Pekin’in teknoloji endüstrisini ilerletme yaklaşımında, ABD baskılarına karşı daha fazla devlet liderliğindeki harcama ve müdahale ile bir revizyona işaret edebileceği belirtiliyor.

Toplantıya katılanların büyük bölümünün, ABD’nin uygulamaya koyduğu kısıtlamaların, endüstri ve ülke ekonomisini Amerikan teknolojisinden kurtarma hırsları için bir felaket anlamına geldiğini dile getirdi.

Pazar günü, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, her beş yılda bir düzenlenen Komünist Parti Kongresi’ni başlatırken tam çalışma raporunda ülkesini çekirdek teknolojilerde “savaşı kazanmaya” çağırmıştı.

Potansiyel hükümet desteği haberlerinin gelmesinin ardından ardından Çinli çip firmalarının hisselerinin Perşembe günü kazançlarını artırdığı gözlemlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.