Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Caixin İmalat PMI Nisan’da Düşüşe Geçti

Çin'de imalat sektörü aktivitesi Nisan ayında talepteki zayıflığın etkisiyle beklenenden kötü performans sergiledi.
Çin’de Caixin İmalat PMI Nisan’da Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) açıklandı. Çin’de imalat sektöründeki genel görünüm Nisan ayında bozulmaya işaret etti. Talep koşulları genel olarak daha fazla düşüşe zemin hazırlarken firmalar tedarik zincirindeki baskıların hafiflediğini bildirdi. Bu doğrultuda Mart ayında 50 değerinde gelen imalat PMI Nisan’da 49,5’e geriledi.

Eşik değerin altına inen endeks için piyasanın beklentisi 50,3 değerinin gerçekleşmesiydi. İmalat sektöründe toplam siparişlerin biraz düştüğü, firmaların durgun piyasa koşulları nedeniyle zayıf müşteri harcaması bildirdiği aktarıldı.

Endeksteki bozulmanın daha çok iç talepteki zayıflıktan kaynaklandığı ifade edilirken, Nisan ayında yeni ihracat çalışmasının geniş bir şekilde istikrarlı olduğu kaydedildi.

Nisan’da üretim büyümesi düşüşünü ikinci aya taşıdı. Tedarikçilerin teslim süreleri üçüncü aylık iyileşmesine geçerken şirketler satıcıların daha hızlı teslim süresi istediğini bildirdi.

Müşteri talebinde çok fazla toparlanma olmaması firmaların personel seviyelerini yeniden azaltmasına yol açtı. Bazı hammaddeler ve yakıt için daha düşük fiyatlar yenilenen düşüşle ilişkilendirildi.

GCM Yatırım Banner

Müşteri harcamalarının önümüzdeki aylarda toparlanmasının beklendiği raporda, Caixin Insight Group’un kıdemli ekonomisti Dr. Wang Zhe, ekonominin Covid sonrası toparlanmaya devam ettiğini, yeni ihracat siparişleri göstergesinin sabit kaldığını ve talepteki iyileşmenin beklenenden kötü olduğunu söyledi.

Pazar talebi azaldıkça işletmelerin maliyetlerini düşürmeye çalıştığını, daha fazla işe alım konusunda isteksiz olduğunu ve hatta bazılarının işten çıkarmalara gittiğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.