Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Zorunlu Covid Testini Mantıksız Buluyor

Çin Komünist Partisi sözcüsü, bazı ülkelerin vatandaşlarına zorunlu test yapma kuralı getirmesini bilimden yoksun olarak yorumladı.
Çin Zorunlu Covid Testini Mantıksız Buluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Covid vakaları ve salgına karşı gösterdiği tutum nedeniyle şu ara birçok ülke tarafından eleştiriliyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. Yurt dışından gelen yolcular için karantina uygulamasının ve daha bir dizi tedbirin bir anda yok edilmesi dünyayı alarma geçirdi.

Bazı ülkeler Çin’den veya o bölgeden gelen yolculardan zorunlu negatif test istemeye başladı. Fakat bu tavır Çin tarafından saçma bulunuyor.

Çin Komünist Partisi sözcüsü, bazı ülkelerin Çin vatandaşlarına Covid testi zorunluluğu getirme kararının mantıksız ve bilimsel temelden yoksun olduğunu söyledi. Çin’in salgına karşı nihai zafer kazanacağını belirten yetkili, aldığı kararların arkasında durdu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Endişeli

Birçok haber kaynağından Çin’deki vakalara dair endişe verici duyumlar alınıyor. Her gün 5 bin kişinin öldüğü ve kısıtlamaların gevşetilmeye başlanmasından bu yana vaka sayısında 20-30 kat artış olduğu biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri de Çin’in salgının yayılması ve evrimi hakkındaki verilerinin doğruluğu konusundaki duyduğu endişeler nedeniyle Salı günü Çinli bilim insanlarıyla bir araya geldi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada hastaneye yatışlar ve varyantlar hakkında ayrıntılı bir bilgi almayı bekledikleri söylendi.

Birleşmiş Milletler ve bazı kurumlar da Çin’in daha şeffaf olması ve vakalara dair daha net bilgi vermesi gerektiği konusunda çağrıda bulunmuştu.

8 Ocak’tan itibaren gelen yolcuların karantinaya alınmasını zorunlu kılmayı bırakacağını duyurduğu günden bu yana yapılan rezervasyonların yüzde 145 arttığı belirtildi.

Pekin hükümeti durumun abartıldığını savunsa da giriş çıkış yapan yolcular için herhangi bir kontrolün yapılmayacak olması yeni bir dalgaya karşı korkuları artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.