Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Yuanı Dolar Karşısında Bir Haftanın En Yüksek Seviyesini Koruyor

ABD teşvikiyle ilgili şüpheler sürerken, dolar bir haftanın en yükseğindeki yerini Çin yuanı dışında korumaya devam ediyor.
Çin Yuanı Dolar Karşısında Bir Haftanın En Yüksek Seviyesini Koruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD teşvikinin hızı ve büyüklüğü konusundaki şüpheler, yatırımcıları döviz piyasalarında risk alma konusunda caydırıyor. Bu durum karşısında dolar, bir haftanın en yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesine neden oluyor. Ancak Çin yuanı da dolar karşısında güçlü duruşunu sürdürüyor.

USD/CNH paritesi bugünkü işlemlerde dalgalı bir seyir izlerken, %0,18 oranında düşüşle 6,4770 yuandan işlem görüyor.
USD/CNH Paritesi %0,18 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bugünkü işlemlere 6,4860 yuandan başlayan USD/CNH paritesi, açılışın ardından 6,4780 yuana kadar geriledi. Buradan yeniden yükselen parite 6,49 yuan sınırına ulaştı. Ancak yeniden düşen parite, %0,18 oranında ekside 6,4770 yuanda seyretmeye başladı.

Parite, 1 haftanın en yüksek seviyesini 6,4990 yuan ile kaydederken, en düşük seviyesini 6,4540 yuan ile gördü. Bu haftaki Federal Rezerv politika toplantısından önce Avustralya doları ve Euro dahil olmak üzere para birimlerinin satış baskısı altında olduğu çalkantılı Asya seansının ardından Londra seansında temkinli tavır sürüyor.

Londra’daki Societe Generale Stratejisti Kenneth Broux, “Döviz piyasaları bugün genellikle doların yükselmesiyle riskten kaçıyor, ancak Çin yuanı gelişmekte olan piyasaları elinde tutan şirketlerdeki tek para birimleri arasında yer alıyor,” ifadelerini kullandı.

Dolar endeksi bugünkü işlemlerde 20 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesinden %0,2 artarak 90,61 seviyesine yükseldi.
Dolar Endeksi %0,09 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Bazı yatırımcılar büyük kısa dolar pozisyonlarını çözerken, Avustralya doları ve İngiliz sterlini de dahil olmak üzere daha riskli para birimlerinde kayba neden oldu. Geçen haftaki verilere göre kısa dolar pozisyonları neredeyse 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Üst düzey bir politika belirleyicinin borç riskleri konusunda uyardığı gibi, Çin yuanı dolar karşısında nadiren daha iyi performans gösterdi. Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, Çin’in para politikasının ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edeceğini ve merkez bankasının borç ile takipteki kredi risklerini izleyeceğini açıkladı.

Dolar/TL kurundaki son duruma bakıldığında ise %0,72 oranında düşüşle 7,3533 liradan alıcı bulduğu görülüyor. Kur, bugünkü işlemlere 7,4075 liradan başladıktan sonra 7,4351 liraya kadar yükseldi. Ardından düşüşe geçen dolar kuru, 7,3409 liraya kadar geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın