Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ve Gürcistan İlişkileri Stratejik Ortaklık Seviyesinde

Çin ve Gürcistan yayımladıkları ortak yazılı açıklamayla ikili ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkardıklarını bildirdi. Detaylar haberde;
Çin ve Gürcistan İlişkileri Stratejik Ortaklık Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Çin ve Gürcistan tarafından yayımlanan ortak açıklamaya göre iki ülke ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkardı. 31. FISU Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Çin’de bulunan Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi.

Uluslararası ve bölgesel meselelerin ele alındığı söylenen görüşmenin ardından, ikili ilişkilerin stratejik ortaklığa yükseltme kararı alındığı bildirildi.

Tarafların karşılıklı egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygılarını teyit ettiği paylaşıldı. Ayrıca ortak açıklamada, Gürcistan’ın, Tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduğunun altı çizildi.

Garibaşvili ve Xi’nin ortak kalkınma ve refaha ulaşmak için yönetim deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğuna işaret edildi.

Çin ve Gürcistan İkili Ticareti Artıracak

Çin ile Gürcistan’ın yasama organları arasında çeşitli alan ve düzeylerde bilgi alışverişiyle iş birliğinin artırılmasına dikkat çekildi. Ayrıca iki ülkenin, ilgili bölgesel ve uluslararası kuruluşlarda karşılıklı iletişimle istişareye vurgu yapıldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Gürcistan’ın, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ni memnuniyetle karşıladığı söylenen açıklamada, iki ülke hükümetinin bu girişim kapsamında İkili İş Birliği Planı dahil belgelere imza attığı bildirildi.

İkili ticareti artırma iradelerini beyan eden tarafların, Çin’e Gürcistan mal ve hizmetlerinin ihracatını artırmaya hazır olduğu vurgulandı.

İki Ülke Teknoloji Alışverişine Hazır

Her iki tarafın da Orta Koridor ve demir yolu ağlarının geliştirilmesiyle güçlendirilmesi, ulaşım, iletişim, altyapı modernizasyonu, dijital teknolojiler, tarım ve gıda güvenliği, su kaynakları alanlarında karşılıklı yatırımla ticareti kolaylaştırmaya hazır oldukları ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, iki ülkenin iş birliğini teşvik etmeye hazır olduğu dile getirildi.

Çin ürünlerinin Batı pazarlarına sorunsuz şekilde ihraç edilmesi için Gürcistan’ın transit altyapısının kullanımı noktasında irade beyanında bulunuldu. Açıklamada tarafların, teknoloji alışverişine hazır olduğu da kaydedildi.

Taraflar Okullarda Çince ve Gürcüce Dillerini Öğretecek

İki ülkenin 2018 yılında Serbest Ticaret Anlaşması’nı imzalandığı hatırlatılan açıklamada, Çin ve Gürcistan’ın anlaşma çerçevesindeki iş birliklerini geliştirmeye devam edecekleri aktarıldı.

Çin’in teklifiyle gündeme gelen Küresel Kalkınma Girişimi’nin Gürcistan tarafından desteklendiği bildirilen açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin uygulanmasını hızlandırmak için Girişim kapsamında iş birliğine aktif katılmaya hazır olduğu eklendi.

Tarafların karşılıklı kültür merkezi açılması konusunda istişare yürüteceği ve kültür yıllarının ilan edilmesi üzerine görüşmeler yapacağının bilgisi verildi.

Okullarda karşılıklı olarak Çince ve Gürcüce dilleri öğretiminin teşvik edileceğine dikkat çekilen açıklamada, öğretmen değişiminin yanı sıra Gürcistan’da Konfüçyüs Merkezleri’nin açılmasının planlandığı bildirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.